Logo CAWP

   

"Opracowanie mobilnej technologii badania pestycydów w produktach rolnych oraz identyfikacji źródła pochodzenia produktów rolnych"

logotypy

„Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Tytuł projektu: Opracowanie mobilnej technologii badania pestycydów w produktach rolnych oraz identyfikacji źródła pochodzenia produktów rolnych.

Nazwa programu: Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, Działanie 16 „Współpraca”

Całkowity budżet operacji: 3.325.349,16 PLN

Kwota pomocy: 2 710 011,00 PLN

Numer umowy o przyznaniu pomocy: 00005.DDD.6509.00008.2018.01

Źródła finansowania operacji: Zaliczka i wkład własny, Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz krajowe środki publiczne

Okres realizacji projektu: 28.11.2019 r. – 31.03.2024 r.

 

Projekt realizowany jest w konsorcjum o nazwie GRUPA OPERACYJNA BEZPIECZNA ŻYWNOŚĆ, którą tworzą:

  • RAMBOX sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 74/320, 50-020 Wrocław 
  • AGRO SMART LAB sp. z o.o. z siedzibą w Koniuszy, ul. Niegardów 26, 32-104 Koniusza
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie z siedzibą w Krakowie, al. Mickiewicza 21, 31-120 Kraków

Celem Operacji jest opracowanie i wdrożenie innowacji technologicznej i marketingowej w obszarze zarządzania bezpieczeństwem produktów rolnych oraz wprowadzania bezpiecznych produktów rolnych do sprzedaży. W ramach projektu zostanie opracowany i wdrożony nowoczesny system pomiarowy do wykrywania obecności pozostałości pestycydów w warzywach i owocach. Mobilny (poza-laboratoryjny) system diagnostyczny umożliwi szybki i tani pomiar zawartości pestycydów w produktach rolnych w miejscu produkcji.

W rezultacie operacji producent dostanie do ręki narzędzie, pozwalające w sposób ekonomiczny przetestować pozostałości pestycydów w miejscu produkcji. Pozwoli to optymalizować zarządzanie produkcją i zbiorami, tak aby dostarczać klientowi produkt najwyższej jakości.

Ponadto przewidywana jest redukcja spożywania przez konsumentów pozostałości pestycydów wraz z żywnością i wodą pitną oraz ochrona środowiska przed szkodliwymi efektami związanymi ze stosowaniem pestycydów.

Proponowana w tym projekcie nowa linia produktów „Przebadane na zawartość pestycydów” jest świetną alternatywą dla konsumentów, którzy nabywając owoce i warzywa produkowane w tradycyjny sposób, będą mieć pewność, że nie mają one pozostałości środków ochrony roślin, poprzez oznakowanie na etykiecie. Na rynku polskim brak jest w tej chwili linii produktów owoców i warzyw, które byłyby oznakowane „Przebadane na zawartość pestycydów”.

Kierownik projektu:

prof. dr hab. inż. Stanisław Mazur,

tel.: 12 662 52 54

e-mail: stanislaw.mazur@urk.edu.pl

 

Obsługa administracyjno-finansowa:

Joanna Sułkowska-Nyikó,

tel.: 12 662 42 95

e-mail: joanna.sulkowska-nyiko@urk.edu.pl  

„Wykorzystanie wody elektrolizowanej w produkcji roślinnej i zwierzęcej jako środka innowacyjnego, bezpiecznego i ograniczającego stosowanie szkodliwych związków chemicznych, pestycydów i antybiotyków w rolnictwie”

https://bioactiw.pl/projekty-unijne/

 

Zespół Projektowy:

Kierownik projektu:

dr inż. Tomasz Czech profesor UR

telefon: 12 662 41 93

e-mail: tomasz.czech@urk.edu.pl

 

obsługa administracyjna:

mgr inż. Sylwia Kucharska

telefon: 12 662 42 95

e-mail: sylwia.kucharska@urk.edu.pl

„Operacja „Środowiskowe i społeczne efekty prac urządzeniowo-rolnych w Polsce”

logotypy

 „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Partner KSOW
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji 30-198 Kraków, ul. Balicka 253 C

Nazwa operacji
Środowiskowe i społeczne efekty prac urządzeniowo-rolnych w Polsce

Termin realizacji operacji
01.07.2020 r.  – 29.10.2021 r.

Kwota dofinansowania
442 330,92 zł

Cele i efekty operacji

Celem operacji jest określenie wymiernego wkładu prac urządzeniowo-rolnych – w tym głównie scaleń gruntów – w realizację celów środowiskowych i społecznych na obszarach wiejskich w Polsce.

Cele szczegółowe obejmują:

  • Opracowanie ekspertyz obejmujących wypracowanie metodyki i dokonanie oceny prowadzonych prac na 8 obiektach scaleniowych z 4 województw.
  • Rozpropagowanie wyników ekspertyz poprzez przeprowadzenie ogólnopolskiego seminarium, wydanie publikacji drukowanej oraz stworzenie strony internetowej operacji.
  • Zwiększenie wiedzy społeczeństwa i potencjalnych beneficjentów dotyczących możliwości wynikających z realizacji prac urządzeniowo-rolnych, do czego mogą się przyczynić wyżej wymienione działania promocyjne.

Formy realizacji operacji:

  • Wydanie publikacji pt. „Środowiskowe i społeczne efekty prac urządzeniowo-rolnych” , która zostanie udostępniona uczestnikom ogólnopolskiego seminarium oraz rozdystrybuowana bibliotekom, instytucji zarządzającej PROW 2012-2020 – Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wybranym instytucjom i ośrodkom naukowym zajmującym się pracami urządzeniowo-rolnymi w Polsce.
  • Opracowanie trzech ekspertyz dotyczących oceny wkładu prac urządzeniowo-rolnych, w tym głównie scaleń, w realizację korzyści środowiskowych i społecznych na obszarach wiejskich w Polsce, jako centralne elementy operacji:
  • Ekspertyza nr 1 „Opracowanie metodyki i zakresu oceny wkładu prac urządzeniowo-rolnych w realizację celów środowiskowych i społecznych na obszarach wiejskich w Polsce”;
  • Ekspertyza nr 2 „Ocena wkładu zrealizowanych prac urządzeniowo-rolnych w realizację celów środowiskowych i społecznych na obszarach wiejskich na przykładzie 4 obiektów – po jednym obiekcie z województw (alfabetycznie): dolnośląskiego, lubelskiego, małopolskiego i śląskiego w perspektywie PROW 2007-2013 lub 2014-2020”;
  • Ekspertyza nr 3 „Ocena wkładu założeń do projektów scalenia gruntów w realizację celów środowiskowych i społecznych na obszarach wiejskich na przykładzie 4 obiektów – po jednym obiekcie z województw (alfabetycznie): dolnośląskiego, lubelskiego, małopolskiego i śląskiego zrealizowanych w perspektywie PROW 2014-2020”.
  • Organizacja ogólnopolskiego seminarium pn. „Środowiskowe i społeczne efekty prac urządzeniowo-rolnych” dla kadry kierowniczej i przedstawicieli podmiotów, które są lub powinny być zaangażowane w prace urządzeniowo-rolne.
  • Utworzenie strony internetowej pn. „Środowiskowe i społeczne efekty prac urządzeniowo-rolnych”, służącej upublicznieniu wyników operacji.

Operacja skierowana jest do:

Rolników i właścicieli gruntów, na których nie realizowano dotychczas prac urządzeniowo rolnych oraz kadry kierowniczej i przedstawicieli podmiotów, które powinny być zaangażowane w prace urządzeniowo-rolne we wszystkich województwach:

  • Urzędów Gmin,
  • Wojewódzkich Biur Geodezji i Terenów Rolnych,
  • Urzędów Wojewódzkich (departamenty/wydziały merytoryczne),
  • Urzędów Marszałkowskich (departamenty, wydziały merytoryczne),
  • Samorządów lokalnych,
  • Oddziałów Terenowych Krajowych Ośrodków Wsparcia Rolnictwa,
  • Ośrodków Doradztwa Rolniczego,
  • Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska,
  • Regionalnych Zarząd Gospodarki Wodnej oraz podległych im Zarządów Zlewni i Nadzorów Wodnych,
  • Oddziałów Terenowych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

https://prace_urzadzeniowo-rolne.urk.edu.pl

Zespół projektowy:

Kierownik projektu:

dr hab. inż. Jacek Pijanowski, prof. UR, tel. 12 662 45 54

e-mail: jacek.pijanowski@urk.edu.pl

Obsługa administracyjno-finansowa:

mgr inż. Beata Jop, tel. 12 662 41 98

e-mail: beata.jop@urk.edu.pl

Technologia przedłużania okresu trwałości jabłek kierowanych na rynki zagraniczne

logotypy

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

umowa nr: 00061.DDD.6509.00045.2019.09

https://go-agrokarpaty.pl/ 

Kierownik projektu:

dr hab. inż. Maciej Gąstoł, prof. URK

tel: 12 662 54 00

e-mail:  maciej.gastol@urk.edu.pl

 

Obsługa administracyjno-finansowa:

Joanna Sułkowska-Nyikó, tel: 12 662 42 98

e-mail: joanna.sulkowska-nyiko@urk.edu.pl

 

„Opracowanie i wdrożenie innowacyjnej technologii produkcji in vitro wysokiej jakości sadzonek śnieżycy letniej (Leucojum aestivum L.) – ważnej rośliny leczniczej oraz ozdobnej”

logotypy

 „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”

Tytuł operacji: „Opracowanie i wdrożenie innowacyjnej technologii produkcji in vitro wysokiej jakości sadzonek śnieżycy letniej (Leucojum aestivum L.) – ważnej rośliny leczniczej oraz ozdobnej” 

Nazwa programu: Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, Działanie 16 „WSPÓŁPRACA”

Całkowity budżet operacji: 3 525 831,95 PLN

Kwota pomocy: 3 040 777,00 PLN

Numer umowy o przyznaniu pomocy: 00078.DDD.6509.00124.2022.06

Źródła finansowania operacji: 
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, krajowe środki publiczne, wkład własny partnera projektu


Okres realizacji projektu: 01.04.2023 r. – 31.12.2024 r.

Projekt realizowany jest w konsorcjum o nazwie GRUPA OPERACYJNA „LEUCOJUM”, którą tworzą:

  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie,
    al. Mickiewicza 21, 31-120 Kraków
  • Vitroflora Karol. A. Pawlak, ul. Bukowa 3, 86-065 Łochowo

Projekt jest odpowiedzią na aktualne zapotrzebowanie w przemyśle farmaceutycznym oraz nowoczesne trendy w produkcji ogrodniczej. Głównym założeniem projektu jest opracowanie i wdrożenie innowacyjnej technologii produkcji in vitro wysokiej jakości materiału nasadzeniowego śnieży letniej (Leucojum aestivum L.) z przeznaczeniem dla przemysłu farmaceutycznego i ogrodniczego. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez realizację badań przemysłowych, prac rozwojowych oraz działań inwestycyjnych.  

W ramach operacji podejmowane będą następujące działania: modernizacja laboratorium Vitroflory, skonstruowanie bioreaktora, dedykowanego do masowego rozmnażania śnieżycy letniej, optymalizacja wzrostu roślin, formowania cebul, biosyntezy galantaminy i likoryny w warunkach in vitro, aklimatyzacja mikrosadzonek do warunków ex vitro.

Strona internetowa Operacji: https://leucojum.urk.edu.pl/

Kierownik projektu:

dr hab. inż. Agata Ptak, prof. URK

tel.: 12 662 44 16 wew. 104

e-mail: agata.ptak@urk.edu.pl

Obsługa administracyjno-finansowa:

mgr inż. Anna Rymut

telefon: 12 662 41 98

e-mail: anna.rymut@urk.edu.pl