Logo CAWP

Taste of the cat’s nature - innowacyjna mokra karma pełnoporcjowa, bazująca na całych tuszkach mysich bądź szczurzych

SFINANSOWANO ZADANIE ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA

DOFINANSOWANIE

69 824,00 zł

CAŁKOWITA WARTOŚĆ

69 824,00 zł

Celem niniejszego projektu jest opracowanie innowacyjnej i prostej w przechowywaniu mokrej karmy pełnoporcjowej dla kotów, zawierającej w swoim składzie całe tuszki mysie lub szczurze. W efekcie, karma będzie składała się nie tylko z partii mięśniowych myszy i szczurów, ale także pozostałych elementów ich tusz jak sierść, kości czy podroby, które cechują się unikalną wartością pokarmową. Karma zostanie opracowana przez studentów Koła Naukowego Zootechników i Bioinżynierów Zwierząt, Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie.  

Wykorzystanie technologii nanokapsułkowania do wzbogacania makaronów w składniki bioaktywne pochodzące z wytłoków owocowych stanowiących produkt uboczny w produkcji soków

SFINANSOWANO ZADANIE ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA

DOFINANSOWANIE

55 290,00 zł

CAŁKOWITA WARTOŚĆ

55 290,00 zł

Głównym celem projektu jest otrzymanie makaronu, którego wartości odżywcze podwyższone zostaną w wyniku wzbogacenia składnikami bioaktywnymi uzyskanymi z przemysłowych wytłoków aronii. Związki wzbogacające zamknięte zostaną w kapsułkach hydrożelowych otrzymanych na bazie naturalnych surowców  z jaja kurzego. Dzięki takiemu podejściu możliwe będzie zwiększenie biodostępności dodanych składników odżywczych, a wykorzystanie w recepturze naturalnych surowców, pozwoli na zachowania podstawowych cech technologicznych makaronu wymaganych przez konsumenta.

„Opracowanie innowacyjnych pojemników ogrodniczych zawierających nanocząstki srebra”

grafika ilustracyjna

SFINANSOWANO ZADANIE ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA

 

PROGRAM „STUDENCKIE KOŁA NAUKOWE TWORZĄ INNOWACJE” „Opracowanie innowacyjnych pojemników ogrodniczych zawierających nanocząstki srebra”

DOFINANSOWANIE 69 973,00 zł

CAŁKOWITA WARTOŚĆ 69 973,00 zł

 

Nanotechnologia to nauka zajmująca się syntezą oraz badaniem właściwości nanocząstek (struktury o rozmiarach poniżej 100 nm) wykorzystywanych do produkcji nanomateriałów, charakteryzujących się specyficznymi właściwościami fizykochemicznymi (np. dużym polem powierzchni właściwej, czy wysoką odpornością na rozciąganie). Syntetyzowane w warunkach laboratoryjnych nanocząstki (ang. engineered nanoparticles) są obecnie wykorzystywane we wszystkich istotnych z ekonomicznego punktu widzenia gałęziach gospodarki. W ostatnich latach obserwuje się znaczny wzrost wykorzystania nanomateriałów w produkcji przemysłowej. Szacuje się, że w latach 2011-2020 wyprodukowano ich blisko 58 tys. ton. W roku 2021 odnotowano istnienie ponad 8800 produktów otrzymanych z wykorzystaniem nanotechnologii, wyprodukowanych przez ok. 2300 firm reprezentujących różnorodne gałęzie przemysłu. Oznacza to blisko 4,5-krotny wzrost liczby tego typu produktów w ciągu ostatnich 5 lat.

Częste wykorzystywanie osiągnieć nanotechnologii w przemyśle oraz w wielu gałęziach gospodarki determinuje potrzebę oceny potencjalnego wpływu nanocząstek metali na środowisko naturalne ze szczególnym uwzględnieniem roślin jako istotnego ogniwa łańcucha pokarmowego oraz drobnoustrojów glebowych jako podstawowych organizmów rozkładających martwą materię organiczną.

Głównym celem projektu będzie wytworzenie prototypowych pojemników ogrodniczych zawierających nanocząstki metali, będących dedykowanym dodatkiem dla kontrolowanej produkcji rozsady roślin warzywnych. Projekt ma charakter interdyscyplinarny, a jego realizacja obejmie syntezę nanocząstek srebra w matrycy polimerowej, charakterystykę ich własności fizykochemicznych, a także ocenę ich oddziaływania na wzrastające siewki roślin oraz mikrobiotę glebową.

Projekt będzie realizowany na Wydziale Biotechnologii i Ogrodnictwa (Katedra Ogrodnictwa, Katedra Biologii Roślin i Biotechnologii) przez studentki i studentów Sekcji Biotechnologii Środowiskowej Koła Biotechnologów „Helisa” przy współpracy z Katedrą Analizy i Oceny Jakości Żywności oraz Katedrą Chemii Wydziału Technologii Żywności.

„Opracowanie biodegradowalnych folii zawierających sferyczne nanocząstki do opakowań typu smart”

grafika ilustracyjna

SFINANSOWANO ZADANIE ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA

 

PROGRAM „STUDENCKIE KOŁA NAUKOWE TWORZĄ INNOWACJE” „Opracowanie biodegradowalnych folii zawierających sferyczne nanocząstki do opakowań typu smart”

DOFINANSOWANIE 69 390,00 zł

CAŁKOWITA WARTOŚĆ 69 390,00 zł

Celem projektu jest opracowanie metod otrzymywania elastycznych folii biopolimerowych z kombinacji polisacharydów pochodzenia naturalnego, zawierających nanokapsułki oraz liposomy, mające pełnić funkcję nośników bioaktywnych dla związków naturalnych wykazujących absorpcję promieniowania elektromagnetycznego w zakresie światła widzialnego (VIS; 400-800 nm) i nadfioletu (UV; 200-400 nm) oraz emisję w zakresie widzialnym.

Badania skuteczności innowacyjnych bionanokompozytów hialuronu z nanokapsułkowaną ozonowaną oliwą z oliwek, grafenem i nanosrebrem przeciw bakteriom infekującym rany psów i kotów

grafika ilustracyjna

SFINANSOWANO ZADANIE ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA 

DOFINANSOWANIE 65 900,00 zł

CAŁKOWITA WARTOŚĆ 65 900,00 zł

Celem projektu jest opracowanie metod otrzymywania, charakterystyka fizykochemiczna i wykazanie w oparciu o badania in vitro skuteczności przeciwbakteryjnej bionanokompozytów kwasu hialuronowego połączonego z: nanocząstkami srebra, nanocząstkami srebra+grafen oraz nanokapsułkami zawierającymi ozonowaną oliwę z oliwek.