Program „Doktorat wdrożeniowy”
Opracowanie technologii biofortyfikacji szpinaku związkami selenu i jodu z wykorzystaniem preparatów zawierających te pierwiastki oraz nanocząstki chitozanu
SFINANSOWANO ZADANIE ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA
PROGRAM „DOKTORAT WDROŻENIOWY”
DOFINANSOWANIE
362 349,22 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ
362 349,22 zł
DATA PODPISANIA UMOWY
28.01.2025r.
W ramach współpracy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, pracowników Katedry Chemii Rolnej i Środowiskowej z firmą Agrarna AR, realizowany jest projekt „Opracowanie technologii biofortyfikacji szpinaku związkami selenu i jodu z wykorzystaniem preparatów zawierających te pierwiastki oraz nanocząstki chitozanu”. Projekt finansowany jest z programu „Doktorat wdrożeniowy 2024” Firma Agrarna AR jest wiodącym producentem szpinaku w Polsce. Koncepcją projektu jest wykorzystywanie nanocząstek chitozanu jako organicznego nośnika jonów selenu oraz jodu. Zastosowanie chitozanu w formie nanocząstek jako nośnika organicznego dla jonów tych pierwiastków jest innowacyjną w skali światowej metodą kompleksowania mikroelementów stosowanych do nawożenia dolistnego. Celem projektu jest opracowanie efektywnej technologii biofortyfikacji szpinaku która jednocześnie pozwoli na utrzymanie jakości produktu w łańcuchu logistycznym. Zwiększanie poziomu azotanów (III) w świeżym szpinaku w łańcuchu logistycznym jest jednym z najważniejszym problemów zawiązanych z zarządzaniem bezpieczeństwem tego produktu na rynku. Bardziej efektywne pobieranie mikroelementów pozwoli znacznie obniżyć koszty nawożenia dolistnego oraz efektywniej zarządzać zasobami naturalnymi. Z punktu widzenia rozwoju firmy opracowanie formuły nawozu dolistnego oraz technologii jego stosowania umożliwi zwiększenie portfolio oferowanych na rynku produktów o produkty funkcjonalne. Opracowanie technologii wytwarzania szpinaku fortyfikowanego pozwoli rozwijać produkcję innych produktów o cechach żywności funkcjonalnej. Taki kierunek rozwoju ugruntuje pozycję firmy na rynku, zwiększy efektywność ekonomiczną jej funkcjonowania oraz zwiększy potencjał eksportowy polskich produktów rolo – spożywczych.
Doktorant: Ewelina Grochowska
Promotor główny: dr hab. inż. Marcin Niemiec prof. URK
Opiekun pomocniczy: dr inż. Monika Komorowska
Podmiot współpracujący: Spółka AGRARNA AR Spółka z o.o
Adaptacja bystrzy o zwiększonej szorstkości do prognozowanych zmian klimatu z uwzględnieniem potrzeb migracyjnych ryb
SFINANSOWANO ZADANIE ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA
PROGRAM „DOKTORAT WDROŻENIOWY”
DOFINANSOWANIE
387 250,94 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ
387 250,94 zł
DATA PODPISANIA UMOWY
17.01.2025r.
Celem projektu jest opracowanie nowego bystrza o zwiększonej szorstkości o zmodyfikowanej płycie spadowej, które odpowie na obecne potrzeby migracyjne ichtiofauny z uwzględnieniem aktualnych warunków hydrologicznych spowodowanych zmianami klimatycznymi.
Doktorant: Kacper Jan Cedro
Promotor główny: dr hab. inż. Karol Plesiński prof. URK
Opiekun pomocniczy: Janusz Filipczyk
Podmiot współpracujący: PBW Inżynieria Sp. z o.o.
Typowanie krów zagrożonych ketozą na podstawie zawartości wybranych składników w mleku
SFINANSOWANO ZADANIE ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA
PROGRAM „DOKTORAT WDROŻENIOWY”
DOFINANSOWANIE
374 800,06 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ
374 800,06 zł
DATA PODPISANIA UMOWY
17.01.2025r.
Celem projektu, realizowanego w ramach doktoratu wdrożeniowego we współpracy z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka, jest udoskonalenie modelu predykcyjnego służącego do typowania krów zagrożonych wystąpieniem ketozy, z uwzględnieniem podtypów ketozy. Zbiorem danych do sporządzenia modelu będą wyniki oznaczeń zawartości acetonu i kwasu β-hydroksymasłowego we krwi oraz składu chemicznego próbek mleka, pobranych od krów będących w okresie od 6 do 60 dnia laktacji.
Doktorant: Joanna Kwaśniewska
Promotor główny: prof. dr hab. inż. Zygmunt Kowalski
Opiekun pomocniczy: Krzysztof Słoniewski
Podmiot współpracujący: Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka
Wpływ substancji sensorycznych podanych in ovo na rozwój zarodków brojlerów kurzych oraz ich późniejszą użytkowość, pobranie paszy i wskaźniki produkcyjne
SFINANSOWANO ZADANIE ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA
PROGRAM „DOKTORAT WDROŻENIOWY”
DOFINANSOWANIE
374 800,06 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ
374 800,06 zł
DATA PODPISANIA UMOWY
29.01.2025r.
Ptaki posiadają struktury i mechanizmy pozwalające na pełen odbiór bodźców smakowych i zapachowych, stąd w produkcji drobiarskiej coraz częściej zwraca się uwagę na smakowitość, zapach oraz pobranie paszy. Hipoteza badawcza pracy zakłada, że preferencje sensoryczne kurcząt brojlerów można kształtować już na wczesnym etapie ich odchowu. W projekcie przyjęto założenie, że przyzwyczajenie piskląt w okresie prenatalnym do wybranych bodźców sensorycznych (smakowych oraz zapachowych) poprawi pobranie paszy przez ptaki o danym profilu sensorycznym po wykluciu. Dlatego celem podjętych badań jest określenie wpływu iniekcji wybranych substancji smakowo-zapachowych in ovo na rozwój zarodków kurzych, a następnie sprawdzenie, czy w ten sposób przygotowane kurczęta będą wykazywać specyficzne zachowania modyfikujące wielkość pobrania paszy i mające wpływ na przyszłe wskaźniki ich wzrostu i rozwoju. Dla rozwoju dyscypliny zootechnika i rybactwo podjęte badania stanowią ważny krok w kierunku poznania możliwości kształtowania preferencji sensorycznych ptaków, a także zdobycie nowej wiedzy na temat wpływu iniekcji takich substancji na rozwój ontogenetyczny kurcząt oraz ich późniejszą użytkowość. W wyniku prowadzonych prac zostanie przygotowana nie tylko dysertacja doktorska, ale również zostaną opracowane i wdrożone do działalności gospodarczej firmy Ekoplon Sp. z o.o. nowe rozwiązania, ze szczególnym uwzględnieniem programu żywienia kurcząt brojlerów.
Doktorant: mgr inż. Karolina Magda Szczepanek
Promotor główny: prof. dr hab. inż. Piotr Micek
Opiekun pomocniczy: mgr Marcin Michalski
Podmiot współpracujący: EKOPLON spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Źródła danych i ich integracja na potrzeby Krajowego Zasobu Nieruchomości
SFINANSOWANO ZADANIE ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA
DOFINANSOWANIE 305 883,60 zł |
CAŁKOWITA WARTOŚĆ 305 883,60 zł |
DATA PODPISANIA UMOWY 28.11.2023r |
Celem naukowym projektu jest opracowanie modelu danych przestrzennych i opisowych oraz jego implementacja do KZN. Efektem działań będzie poprawa efektywności realizacji zadań o charakterze analitycznym, ewidencyjnym i sprawozdawczym, na nieruchomościach przekazywanych w wykazach nieruchomości Skarbu Państwa (SP) przez właściwe organy i spółki SP oraz Zasobu KZN (Zasób). Obecnie, prowadzenie tych czynności w KZN ma rozproszony charakter, opierający się na wykorzystaniu niezintegrowanych ze sobą źródeł.
Doktorant: Łukasz Półchłopek
Promotor główny: dr hab. inż. Tomasz Salata, prof. URK
Podmiot współpracujący: Krajowy Zasób Nieruchomości