Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS)
„Podnoszenie kwalifikacji i kompetencji kadry dydaktycznej i doktorantów w celu wzmocnienia jakości nauczania na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.”
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Okres realizacji: 01.03.2024 r. – 31.10.2026 r.
Łączna wysokość wydatków kwalifikowalnych Projektu: 4 831 147,59 zł
Kwota dofinansowania: 4 683 797,59 zł
a) ze środków europejskich: 3 986 662,99 zł
b) ze środków dotacji celowej: 697 134,60 zł
c) wkład własny:147 350,00 zł
Opis projektu:
Celem głównym projektu jest wsparcie kadry akademickiej i doktorantów Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (URK) w zakresie nabywania i rozwoju kompetencji lub kwalifikacji w celu dostosowania kształcenia do potrzeb rozwoju gospodarki oraz zielonej i cyfrowej transformacji.
Cel główny zostanie uzyskany dzięki realizacji celów szczegółowych do których należą:
1. Wzrost kwalifikacji i kompetencji w tym obligatoryjnie w zakresie kompetencji dydaktycznych, cyfrowych oraz na rzecz zielonej transformacji u 200 pracowników URK należących do kadry akademickiej.
2. Wzrostu kwalifikacji i kompetencji w tym obligatoryjnie w zakresie kompetencji dydaktycznych, cyfrowych oraz na rzecz zielonej transformacji u 40 doktorantów kształcących się w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Grupę docelową projektu stanowi:
● 40 doktorantek i doktorantów, będących osobami kształcącymi się w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie zgodnie z art. 198 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
● 200 UP pracownic i pracowników URK należących do kadry akademickiej (KA) czyli pracowników URK prowadzących dydaktykę (nauczyciele akademiccy w rozumieniu art. 114 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz inne osoby prowadzące dydaktykę bez względu na formę zatrudnienia, tj. dydaktycy, którzy nie są nauczycielami akademickimi).
Projekt przyczyni się do osiągnięcia wskaźników kluczowych dla FERS tj.:
1. Liczba podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki objętych wsparciem w celu dostosowania kształcenia do potrzeb rozwoju gospodarki oraz zielonej i cyfrowej transformacji 1 szt.
2. Liczba osób z kadry akademickiej objętych wsparciem w zakresie nabywania i rozwoju kompetencji lub kwalifikacji 200 osób.
3. Liczba doktorantów objętych wsparciem w zakresie nabywania i rozwoju kompetencji lub kwalifikacji 40 osób.
W projekcie zaplanowano realizację następujących zadań:
Zadanie 1. Działania podnoszące kwalifikacje i kompetencje kadry prowadzącej dydaktykę oraz doktorantów w zakresie kompetencji dydaktycznych oraz cyfrowych.
Zadanie 2. Działania podnoszące kwalifikacje i kompetencje kadry prowadzącej dydaktykę oraz doktorantów w zakresie kompetencji merytorycznych w tym na rzecz zielonej transformacji oraz językowych
Zespół projektowy:
Koordynatorka projektu:
Mgr inż. Urszula Jabłońska-Korta
E-mail: u.jablonska@urk.edu.pl
Telefon: 12 662 42 78
Kierowniczka projektu:
Mgr Agnieszka Kapczyńska-Pacześ
E-mail: a.paczes@urk.edu.pl
Telefon: 12 662 42 23
Informacja o możliwości zgłaszania podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych
Uprzejmie informujemy o możliwości zgłaszania do Instytucji Zarządzającej lub Instytucji Pośredniczącej podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 1169, z późn. zm.), zwanej dalej „KPON”.
Sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności projektów FERS z postanowieniami KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektów lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje), za pomocą (w każdym poniższym przypadku uznaje się zgłoszenie za przekazane w formie pisemnej):
1. poczty tradycyjnej - w formie listownej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub Instytucji Pośredniczącej: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, ul. Chmielna 69, 00-801 Warszawa,
2. skrzynki nadawczej e-puap Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Instytucji Pośredniczącej: /MIR/SkrytkaESP lub /NCBiR/SkrytkaESP.
„Kształtowanie liderów transformacji – uczelnia rozwoju kompetencji”
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie otrzymał dofinansowanie na realizację projektu „Kształtowanie liderów transformacji - uczelnia rozwoju kompetencji” w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Okres realizacji: 01.05.2024 r. – 30.06.2029 r.
Łączna wysokość wydatków kwalifikowalnych projektu: 12 869 175,88 zł
Kwota dofinansowania: 12 479 175,88 zł
a) ze środków europejskich: 10 619 643,94 zł
b) ze środków dotacji celowej: 1 859 531,94 zł
c) wkład własny: 390 000,00 zł
Opis projektu:
Celem głównym projektu jest kompleksowa modyfikacja programów kształcenia przyszłych liderów transformacji dla rozwoju gospodarki, m.in. energetyki odnawialnej, rolnictwa
i przemysłu spożywczego.
Zadania projektowe realizowane będą na poszczególnych wydziałach i kierunkach:
1. Wydział Inżynierii Produkcji i Energetyki, kierunek: Odnawialne Źródła Energii i Gospodarka Odpadami.
2. Wydział Technologii Żywności, kierunki: Technologia Żywności i Żywienie Człowieka, Dietetyka, Gastronomia i Catering Dietetyczny, Browarnictwo i Słodownictwo.
3. Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa, kierunki: Ogrodnictwo, Technologia Roślin Leczniczych i Prozdrowotnych, Biotechnologia.
4. Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji, kierunki: Inżynieria i Gospodarka Wodna, Gospodarka Przestrzenna.
5. Wydział Rolniczo-Ekonomiczny, kierunki: Rolnictwo, Biogospodarka.
6. Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ – UR, kierunek: Weterynaria.
Projekt zakłada realizację 4 typów głównych zadań merytorycznych polegających na:
1. Tworzeniu nowych i modyfikacji istniejących programów kształcenia we współpracy
z otoczeniem społeczno-gospodarczym.
2. Realizacji dodatkowych elementów praktycznych, podnoszących kompetencje studentów i studentek, takie jak staże, kursy, szkolenia, wizyty studyjne, zajęcia prowadzone przez praktyków.
3. Realizacji działań przeciwdziałających przedwczesnemu kończeniu nauki.
4. Wsparciu rozwoju kompetencji kadry zaangażowanej w proces kształcenia.
Grupę docelową projektu stanowią:
- studenci i studentki, którzy rozpoczną edukację w X.2024 r., realizując modyfikowane programy kształcenia – 695 os.;
- kadra akademicka realizujący kształcenie dla studentów i studentek stanowiących grupę docelową na zmodyfikowanych kierunkach – 160 os.
Projekt przyczyni się do osiągnięcia wskaźników kluczowych dla FERS tj.:
1. Liczba podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki objętych wsparciem w celu dostosowania kształcenia do potrzeb rozwoju gospodarki oraz zielonej i cyfrowej transformacji – 1 szt.
2. Liczba nauczycieli akademickich objętych wsparciem w zakresie nabywania i rozwoju kompetencji lub kwalifikacji - 160 os.
3. Liczba osób uczestniczących w kształceniu na poziomie wyższym, które nabyły kompetencje lub kwalifikacje dzięki wsparciu EFS+ - 770 os.
Kierowniczka projektu:
mgr inż. Urszula Jabłońska-Korta
e-mail: u.jablonska@urk.edu.pl
telefon: 12 662 42 78
Informacja o możliwości zgłaszania podejrzenia o niezgodności projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych
Uprzejmie informujemy o możliwości zgłaszania do Instytucji Zarządzającej lub Instytucji Pośredniczącej podejrzenia o niezgodności projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją
o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 1169, z późn. zm.), zwanej dalej „KPON”.
Sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności projektów FERS z postanowieniami KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektów lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje), za pomocą (w każdym poniższym przypadku uznaje się zgłoszenie za przekazane w formie pisemnej):
1. poczty tradycyjnej - w formie listownej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub Instytucji Pośredniczącej: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, ul. Chmielna 69, 00-801 Warszawa.
2. skrzynki nadawczej e-puap Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Instytucji Pośredniczącej: /MIR/SkrytkaESP lub /NCBiR/SkrytkaESP.
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020
"Opracowanie mobilnej technologii badania pestycydów w produktach rolnych oraz identyfikacji źródła pochodzenia produktów rolnych"
„Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Tytuł projektu: Opracowanie mobilnej technologii badania pestycydów w produktach rolnych oraz identyfikacji źródła pochodzenia produktów rolnych.
Nazwa programu: Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, Działanie 16 „Współpraca”
Całkowity budżet operacji: 3.325.349,16 PLN
Kwota pomocy: 2 710 011,00 PLN
Numer umowy o przyznaniu pomocy: 00005.DDD.6509.00008.2018.01
Źródła finansowania operacji: Zaliczka i wkład własny, Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz krajowe środki publiczne
Okres realizacji projektu: 28.11.2019 r. – 31.03.2024 r.
Projekt realizowany jest w konsorcjum o nazwie GRUPA OPERACYJNA BEZPIECZNA ŻYWNOŚĆ, którą tworzą:
- AGRO SMART LAB sp. z o.o. z siedzibą w Koniuszy, ul. Niegardów 26, 32-104 Koniusza
- Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie z siedzibą w Krakowie, al. Mickiewicza 21, 31-120 Kraków
Celem Operacji jest opracowanie i wdrożenie innowacji technologicznej i marketingowej w obszarze zarządzania bezpieczeństwem produktów rolnych oraz wprowadzania bezpiecznych produktów rolnych do sprzedaży. W ramach projektu zostanie opracowany i wdrożony nowoczesny system pomiarowy do wykrywania obecności pozostałości pestycydów w warzywach i owocach. Mobilny (poza-laboratoryjny) system diagnostyczny umożliwi szybki i tani pomiar zawartości pestycydów w produktach rolnych w miejscu produkcji.
W rezultacie operacji producent dostanie do ręki narzędzie, pozwalające w sposób ekonomiczny przetestować pozostałości pestycydów w miejscu produkcji. Pozwoli to optymalizować zarządzanie produkcją i zbiorami, tak aby dostarczać klientowi produkt najwyższej jakości.
Ponadto przewidywana jest redukcja spożywania przez konsumentów pozostałości pestycydów wraz z żywnością i wodą pitną oraz ochrona środowiska przed szkodliwymi efektami związanymi ze stosowaniem pestycydów.
Proponowana w tym projekcie nowa linia produktów „Przebadane na zawartość pestycydów” jest świetną alternatywą dla konsumentów, którzy nabywając owoce i warzywa produkowane w tradycyjny sposób, będą mieć pewność, że nie mają one pozostałości środków ochrony roślin, poprzez oznakowanie na etykiecie. Na rynku polskim brak jest w tej chwili linii produktów owoców i warzyw, które byłyby oznakowane „Przebadane na zawartość pestycydów”.
Kierownik projektu:
prof. dr hab. inż. Stanisław Mazur,
tel.: 12 662 52 54
e-mail: stanislaw.mazur@urk.edu.pl
Obsługa administracyjno-finansowa:
Joanna Sułkowska-Nyikó,
tel.: 12 662 42 95
Technologia przedłużania okresu trwałości jabłek kierowanych na rynki zagraniczne
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
umowa nr: 00061.DDD.6509.00045.2019.09
„Technologia przedłużania okresu trwałości jabłek kierowanych na rynki zagraniczne”
Kierownik projektu:
dr hab. inż. Maciej Gąstoł, prof. URK
tel: 12 662 54 00
e-mail: maciej.gastol@urk.edu.pl
Obsługa administracyjno-finansowa:
Joanna Sułkowska-Nyikó, tel: 12 662 42 98
e-mail: joanna.sulkowska-nyiko@urk.edu.pl
„Opracowanie i wdrożenie innowacyjnej technologii produkcji in vitro wysokiej jakości sadzonek śnieżycy letniej (Leucojum aestivum L.) – ważnej rośliny leczniczej oraz ozdobnej”
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”
Tytuł operacji: „Opracowanie i wdrożenie innowacyjnej technologii produkcji in vitro wysokiej jakości sadzonek śnieżycy letniej (Leucojum aestivum L.) – ważnej rośliny leczniczej oraz ozdobnej”
Nazwa programu: Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, Działanie 16 „WSPÓŁPRACA”
Całkowity budżet operacji: 3 525 831,95 PLN
Kwota pomocy: 3 040 777,00 PLN
Numer umowy o przyznaniu pomocy: 00078.DDD.6509.00124.2022.06
Źródła finansowania operacji:
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, krajowe środki publiczne, wkład własny partnera projektu
Okres realizacji projektu: 01.04.2023 r. – 31.12.2024 r.
Projekt realizowany jest w konsorcjum o nazwie GRUPA OPERACYJNA „LEUCOJUM”, którą tworzą:
- Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie,
al. Mickiewicza 21, 31-120 Kraków - Vitroflora Karol. A. Pawlak, ul. Bukowa 3, 86-065 Łochowo
Projekt jest odpowiedzią na aktualne zapotrzebowanie w przemyśle farmaceutycznym oraz nowoczesne trendy w produkcji ogrodniczej. Głównym założeniem projektu jest opracowanie i wdrożenie innowacyjnej technologii produkcji in vitro wysokiej jakości materiału nasadzeniowego śnieży letniej (Leucojum aestivum L.) z przeznaczeniem dla przemysłu farmaceutycznego i ogrodniczego. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez realizację badań przemysłowych, prac rozwojowych oraz działań inwestycyjnych.
W ramach operacji podejmowane będą następujące działania: modernizacja laboratorium Vitroflory, skonstruowanie bioreaktora, dedykowanego do masowego rozmnażania śnieżycy letniej, optymalizacja wzrostu roślin, formowania cebul, biosyntezy galantaminy i likoryny w warunkach in vitro, aklimatyzacja mikrosadzonek do warunków ex vitro.
Strona internetowa Operacji: https://leucojum.urk.edu.pl/
Kierownik projektu:
dr hab. inż. Agata Ptak, prof. URK
tel.: 12 662 44 16 wew. 104
e-mail: agata.ptak@urk.edu.pl
Obsługa administracyjno-finansowa:
mgr inż. Anna Rymut
telefon: 12 662 41 98
e-mail: anna.rymut@urk.edu.pl
"Innowacyjna metoda stymulacji wegetatywnego rozmnażania roślin na przykładzie żurawiny wielkoowocowej (Vaccinium macrocarpon Aiton) z zastosowaniem nowych inicjatorów organicznych"
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Tytuł projektu: Innowacyjna metoda stymulacji wegetatywnego rozmnażania roślin na przykładzie żurawiny wielkoowocowej (Vaccinium macrocarpon Aiton) z zastosowaniem nowych inicjatorów organicznych.
Nazwa programu: Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, VI nabór wniosków M16 Współpraca w przedmiocie opracowania i wdrożenia innowacji
Całkowity budżet operacji: 4 488 821,00 PLN
Kwota pomocy: 144 400,98 PLN
Numer umowy o przyznaniu pomocy: 00013.DDD.6509.00066.2022.09
Źródła finansowania operacji: Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Okres realizacji projektu: 22.03.2023 r. – 31.12.2024 r.
Projekt realizowany jest w konsorcjum, które tworzą:
- Original Food Sp. z o.o. z siedzibą w Nowiny 136, 37-455 Radomyśl nad Sanem
- Fieldstone Inwestments II Sp. z o.o. z siedzibą w ul. Jagiellońska 55A, 03-301 Warszawa
- Uniwersytet Rzeszowski z siedzibą al. Rejtana 16C, 35-959 Rzeszów
- Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie z siedzibą w al. Mickiewicza 21, 31-120 Kraków
- Paweł Kowalski zamieszkały w ul. Strzygłowska 73F, 04-872 Warszawa
- Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale z siedzibą w ul. Suszyckich 9 36-040 Boguchwała
Nadrzędnym celem projektu jest opracowanie i wdrożenie innowacyjnej na skalę światową metody stymulacji wegetatywnego rozmnażania roślin Vaccinium macrocarpon Aiton
z zastosowaniem nowych inicjatorów organicznych. Natomiast celami szczegółowymi są:
- Opracowanie preparatu na bazie mineralnych składników pokarmowych oraz związków organicznych poprawiających jakość pobieranego materiału rozmnżeniowego.
- Określenie wpływu dolistnego preparatu polepszającego jakość pobieranego materiału rozmnżeniowego na stan odżywienia nieukorzenionych, wegetatywnych pędów żurawiny wielkoowocowej.
- Opracowanie nowego preparatu stanowiącego konglomerat substancji odżywczych oraz wyselekcjonowanych regulatorów wzrostu o działaniu stymulującym proces tworzenia i wzrostu korzeni z nieukorzenionych, wegetatywnych części roślin.
- Określenie wpływu opracowanego preparatu stymulującego proces ukorzeniania na zdolność, intensywność i parametry wytwarzanego systemu korzeniowego oraz wybrane markery biochemiczne.
- Dobór dolistnych preparatów wspomagających proces wzrostu i rozwoju roślin żurawiny wielkoowocowej w pierwszym sezonie wegetacyjnym po nasadzeniu.
- Określenie wpływu testowanych preparatorów dolistnych na wybrane parametry biometryczne oraz parametry fizjologiczne roślin żurawiny wieloowocowej.
- Opracowanie i wdrożenie innowacyjnego systemu poprawiającego wybrane parametry wody stosowanej do podlewania ukorzenianych roślin żurawiny wielkoowocowej.
- Określenie zawartości tlenu rozpuszczonego w wodzie.
- Opracowanie rozwiązania cyfrowego w postaci „inteligentnych smoków” alterujących o osiągnięciu krytycznych wartości zawartości tlenu rozpuszczonego w wodzie i konieczności załączenia systemu ozonowania.
Kierownik projektu:
prof. dr hab. inż. Maciej Kuboń
tel.: 12 662 47 06
e-mail: maciej.kubon@urk.edu.pl
Obsługa administracyjno-finansowa:
mgr inż. Elżbieta Olech
tel.: 12 662 46 99
e-mail: elzbieta.olech@urk.edu.pl
„Modyfikacja technologii chowu kurcząt brojlerów w zakresie wykorzystania autorskiej receptury paszy o poprawionym statusie antyoksydacyjnym oraz poprawy dobrostanu zwierząt i zmniejszenia obciążenia wybiegów dzięki zastosowaniu kurników mobilnych”
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
umowa nr: 00074.DDD.6509.00115.2022.13
„Modyfikacja technologii chowu kurcząt brojlerów w zakresie wykorzystania autorskiej receptury paszy o poprawionym statusie antyoksydacyjnym oraz poprawy dobrostanu zwierząt i zmniejszenia obciążenia wybiegów dzięki zastosowaniu kurników mobilnych”
Kierownik projektu na URK:
dr hab. Ewelina Węsierska, prof. URK
tel.: 12 662 48 07
e-mail: ewelina.wesierska@urk.edu.pl
Obsługa administracyjno-finansowa:
mgr Sylwia Wróbel
tel.: 12 662 41 98
e-mail: sylwia.wrobel@urk.edu.pl
„Przerób mleka wg nowej metody organizacji współpracy z rolnikami. Wprowadzenie do obrotu nowych produktów z mleka oraz produktów na bazie serwatki”
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
umowa nr: 00039.DDD.6509.00308.2022.06
„Przerób mleka wg nowej metody organizacji współpracy z rolnikami. Wprowadzenie do obrotu nowych produktów z mleka oraz produktów na bazie serwatki”
Kierownik projektu na URK:
dr hab. inż. Marek Sady, prof. URK
tel.: 12 662 48 04
e-mail: marek.sady@urk.edu.pl
Obsługa administracyjno-finansowa:
Katarzyna Bartyzel, tel.: 12 662 48 25
e-mail: katarzyna.bartyzel@urk.edu.pl
„Opracowanie i wdrożenie innowacji produktowej, procesowej, technologicznej i organizacyjnej związanej z przetwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu owoców w gospodarstwie sadowniczym”
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
„Opracowanie i wdrożenie innowacji produktowej, procesowej,
technologicznej i organizacyjnej związanej
z przetwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu owoców w gospodarstwie sadowniczym”
Operacja realizowana w ramach działania WSPÓŁPRACA
objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Numer umowy o przyznaniu pomocy: 00031.DDD.6509.00097.2022.03
Grupa operacyjna/konsorcjum: EPI ZDROWE JABŁKO
Skład grupy operacyjnej/konsorcjum:
- Green Sort sp. z o.o. w Janowie Podlaskim
- Uniwersytetem Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
- Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli
- GOSPODARSTWO ROLNE Stefaniuk Krzysztof
Kwota dofinansowania całej operacji: 1 800 804,00 zł
W tym kwota dofinansowania dla URK: 259 251,12 zł
Okres realizacji operacji: 14.03.2023 r. – 31.12.2024 r.
Cel operacji:
Celem operacji jest opracowanie i wdrożenie innowacji technologicznej w obszarze zarządzania jakością produktów rolnych oraz wprowadzania bezpiecznych produktów rolnych do sprzedaży. W ramach planowanej operacji zostanie opracowany i wdrożony nowoczesny system pomiarowy do jędrności owoców, stopnia pomarszczenia skórki, zawartości suchej masy, zawartości witaminy C, zawartości cukrów, zawartości wapnia, zawartości krzemu, trwałości owoców, przechowywanych w warunkach łańcucha logistycznego (symulacja łańcucha logistycznego, ze zmianami temperatur wilgotności oraz wstrząsów) z elementem zagospodarowania owoców odpadowych w postaci suszarni jabłek na chipsy, co spowoduje zmniejszenie odpadów i zwiększenie zyskowności gospodarstwa, zmniejszanie strat po okresie zbiorów i ograniczanie marnotrawstwa żywności. Stworzony system w prototypie umożliwi szybki i efektywny pomiar w produktach rolnych w miejscu produkcji.
The aim of the operation:
The aim of the operation is to develop and implement technological innovation in the field of agricultural product quality management and introduction of safe agricultural products for sale. As part of the planned operation, a modern measurement system will be developed and implemented for fruit firmness, degree of skin wrinkling, dry matter content, vitamin C content, sugar content, calcium content, silicon content, fruit shelf life, stored in the conditions of the logistics chain (simulation of the logistics chain with changes of: temperature, humidity and vibrations) with an element of waste fruit management, by the formation of an apple crisp drying room, which will reduce waste and increase the profitability of the farm, reducing post-harvest losses and reducing food waste. The developed system in the prototype will enable quick and effective measurement of agricultural products at the place of production.
Kierownik projektu w URK:
dr inż. Monika Komorowska
tel.: 12 662 43 47
e-mail: monika.komorowska@urk.edu.pl
Obsługa administracyjna projektu w URK:
mgr Sylwia Wróbel
tel.: 12 662 41 98
e-mail: sylwia.wrobel@urk.edu.pl
„Opracowanie dodatkowego kryterium oceny aparatu genetycznego bydła pod względem wybranych wad chromosomowych w celu zoptymalizowania wyników produkcji”
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Tytuł Operacji: „Opracowanie dodatkowego kryterium oceny aparatu genetycznego bydła pod względem wybranych wad chromosomowych w celu zoptymalizowania wyników produkcji”
Nazwa programu: Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, Działanie 16 „Współpraca”
Całkowity budżet operacji: 5 800 037,00 PLN
Kwota pomocy: 4 846 681,00 PLN
Źródła finansowania operacji: Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, wkład własny Beneficjentów Operacji - Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Małopolskiego Centrum Biotechniki Sp. z o.o., Gospodarstwa Bukowina Jan Toborowicz
Numer umowy o przyznaniu pomocy: 00101.DDD.6509.00197.2022.06
Okres realizacji projektu: 01.12.2022 r. – 31.12.2024 r.
Projekt realizowany jest w konsorcjum o nazwie GRUPA OPERACYJNA CHROMOBULL, którą tworzą:
- Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie,
al. Mickiewicza 21, 31-120 Kraków - Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach,
ul. Osiedlowa 9, 32-082 Karniowice - Małopolskie Centrum Biotechniki Sp. z o.o.,
Krasne 32, 36-007 Krasne - Gospodarstwo Bukowina Jan Toborowicz,
Łąka 328, 36-00 Łąka
Celem głównym operacji jest opracowanie i wdrożenie dodatkowego kryterium kontroli aparatu genetycznego bydła w:
- w nasieniu buhajów reproduktorów, pod względem wybranych wad chromosomowych, poprzez opracowanie i zastosowanie innowacyjnych technik umożliwiających wizualizację chromosomów w plemnikach, pozwalających na identyfikację nosicieli aberracji
a w konsekwencji ich eliminację z rozrodu,
- w kariotypie jałówek i krów mlecznych, w udoskonalanym systemie odchowu i utrzymania stada, pozwalającym na zoptymalizowanie wyników produkcji poprzez zapewnienie odpowiedniego dobrostanu, żywienia oraz monitoringu aparatu genetycznego.
Ze względu na powszechne stosowanie metod biotechnologicznych w produkcji bydlęcej takich jak: inseminacja i obrót zarodkami, ryzyko rozprzestrzenienia wad genetycznych jest niezwykle wysokie. Mimo wydanej w 1989 roku instrukcji numer 1/89 Min. Rol. Leśn. i Gosp. Żywn. Dep. Wet. dotyczącej kontroli cytogenetycznej materiału zarodowego, prowadzonych jest bardzo niewiele takich badań. Jedną z przyczyn jest bardzo popularna w ostatnich czasach ocena genomowa bydła, na podstawie mikromacierzy SNP. Narzędzie to daje wiele informacji, włącznie z informacjami o nosicielstwie niektórych chorób genetycznych, jednakże aberracje występujące w formie zrównoważonej nie są przez nią diagnozowane. Jedną z najczęstszych aberracji chromosomowych u bydła jest translokacja robertsonowska. Ma ona bezpośredni wpływ na obniżenie potencjału rozpłodowego. Dodatkowym problemem jest przenoszenie tego zaburzenia na kolejne pokolenia, co stanowi podstawę do eliminacji nosicieli z hodowli. Obniżenie przydatności do rozpłodu u nosicieli aberracji ma realny wpływ na opłacalność produkcji hodowli bydła. Straty ekonomiczne związane są z koniecznością zastosowania dodatkowych dawek inseminacyjnych w celu zacielenia krów, a także kosztów ich utrzymywania w czasie jałowym, co realnie odbija się na ekonomice produkcji.
Głównymi rezultatami projektu będzie:
a) opracowanie nowego kryterium oceny aparatu genetycznego nasienia buhajów
b) udoskonalenie systemu odchowu i utrzymania stada, pozwalającym na zoptymalizowanie wyników produkcji stada krów mlecznych poprzez wprowadzenie testów cytogenetyki molekularnej (zarówno w nasieniu buhajów jak i w kariotypie samic) przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiednich warunków ich utrzymania i żywienia.
Strona internetowa Operacji: https://chromobull.pl/
Kierownik projektu:
prof. dr hab. inż. Monika Bugno-Poniewierska
telefon: 12 662 4145
e-mail: monika.bugno-poniewierska@urk.edu.pl
Sekretariat Konsorcjum:
dr inż. Beata Jop
telefon: 12 662 42 53
e-mail: beata.jop@urk.edu.pl
„Opracowanie receptur i procesu produkcji naturalnych koktajli warzywno-owocowych dostosowanych do indywidualnych potrzeb konsumentów”
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Kierownik projektu:
dr hab. inż. Elżbieta Jędrszczyk
telefon: 12 662 52 15
e-mail: elzbieta.jedrszczyk@urk.edu.pl
Obsługa administracyjno-finansowa:
lic. Joanna Sułkowska-Nyikó,
tel: 12 662 41 98
e-mail: joanna.sulkowska-nyiko@urk.edu.pl
„Opracowanie i optymalizacja ekologicznej technologii produkcji roślin rabatowo-balkonowych, wczesnowiosennych oraz jesiennych pod osłonami w podłożach przyjaznych środowisku, wytworzonych na bazie odpadowych materiałów pochodzenia drzewnego”
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Tytuł operacji: „Opracowanie i optymalizacja ekologicznej technologii produkcji roślin rabatowo-balkonowych, wczesnowiosennych oraz jesiennych pod osłonami w podłożach przyjaznych środowisku, wytworzonych na bazie odpadowych materiałów pochodzenia drzewnego”
Nazwa programu: Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, Działanie 16 „WSPÓŁPRACA”
Całkowity budżet operacji: 6 309 844,55 PLN
Kwota pomocy: 5 383 747,00 PLN
Numer umowy o przyznaniu pomocy: 00139.DDD.6509.00152.2022.12
Źródła finansowania operacji:
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, krajowe środki publiczne, wkład własny partnera projektu
Okres realizacji projektu: 7.03.2024 r. – 31.12.2024 r.
Projekt realizowany jest w konsorcjum o nazwie GRUPA OPERACYJNA „Podłoża ogrodnicze”, którą tworzą:
- Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie,
al. Mickiewicza 21, 31-120 Kraków - Jenflor BIS Sp. z o.o. Sp. Komandytowa, ul. Leśna 3, 44-187 Świbie
- Ogrodnictwo „Jenflor” Piotr Jendrysik, ul. Sportowa 4, 44-187 Wielowieś
- Agencja Reklamowa S4 S.A., Pietrusy 39, 08-207 Olszanica
Operacja ma na celu: opracowanie i wdrożenie ekologicznej technologii produkcji roślin rabatowo-balkonowych, wczesnowiosennych oraz jesiennych pod osłonami w podłożach ekologicznych i przyjaznych środowisku. Opracowana w projekcie technologia pozwoli na częściowe zastąpienie torfu wysokiego, stosowanego standardowo w substratach uprawowych w bezglebowej technologii produkcji roślin, odpadowymi komponentami drzewnymi
Strona internetowa Operacji: https://www.peatfree.pl/
Kierownik projektu:
dr inż. Bożena Szewczyk-Taranek
telefon: 12 662 52 84
e-mail: bozena.szewczyk-taranek@urk.edu.pl
Obsługa administracyjno-finansowa:
mgr Dorota Migda
telefon: 12 662 48 54
e-mail: dorota.migda@urk.edu.pl
Program Lider
„Innowacyjne aktywne powłoki biodegradowalne z surowców odpadowych wzbogacone bioaktywnymi peptydami, do wydłużenia trwałości żywności”
Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu LIDER |
„Innowacyjne aktywne powłoki biodegradowalne z surowców odpadowych wzbogacone bioaktywnymi peptydami, do wydłużenia trwałości żywności”
Okres realizacji:01.02.2020 – 31.01.2024
Projekt dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu LIDER, umowa LIDER/2/004/L-10/18/NCBR/2019.
Budżet projektu: 1 500 000,00 PLN.
Według danych FAO Save Food Initiative rocznie około 1,3 miliarda ton wyprodukowanej żywności jest marnowane. Stanowi to około jednej trzeciej całkowitego wolumenu produkowanej żywności. Odsetek marnowanej żywności jest najwyższy w krajach Europy oraz Ameryki Północnej, gdzie w samej Unii Europejskiej straty te na każdego mieszkańca wynoszą ok 170 kg rocznie. Największy odsetek marnowanej żywności notuje się w sektorze produkcji warzyw i owoców oraz ryb i owoców morza, gdzie odpowiednio aż 45% oraz 35% wyprodukowanej żywności zostaje zmarnowane. Według danych KE straty spowodowane marnowaniem żywności szacuje się na 143 miliardy EUR rocznie, a blisko 50% tych strat w UE generowanych jest na etapie kiedy produkt trafia do rąk konsumenta końcowego. Marnowanie żywności, oprócz strat ekonomicznych, wywiera także znaczący wpływ na środowisko, gdyż jest to także niepotrzebnie zużyta energia, woda oraz niepotrzebna emisja gazów cieplarnianych. Straty żywności na poziomie gospodarstwa domowego zazwyczaj związane są z jego zepsuciem, które spowodowane jest najczęściej przez aktywność mikroorganizmów oraz zachodzące procesy oksydacji. Z drugiej strony pośród konsumentów coraz bardziej popularny jest trend „czystej etykiety” oraz kupowania i spożywanie żywności bez konserwantów oraz o minimalnym stopniu przetworzenia.
O tym jak bardzo dużym zagrożeniem dla ochrony środowiska jest problem odpadów opakowaniowych świadczy uchwalona przez Parlament Europejski w dniu 28 maja 2018 roku dyrektywa. Zapisy w/w dokumentów dotyczą między innymi maksymalnego udziału odpadów poddawanych odzyskowi, zwłaszcza recyklingowi oraz zakazu produkcji plastikowych naczyń, sztućców oraz słomek. Różnorodność tworzyw sztucznych i ich połączeń jest utrudnieniem wiążącym się z koniecznością wtórnego sortowania odpadów zebranych selektywnie jako tworzywa przed poddaniem ich recyklingowi materiałowemu. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie materiałów biodegradowalnych, które mogą ulegać organicznemu recyklingowi (kompostowanie, fermentacja).
Zagospodarowanie odpadów z przemysłu karpiowego, które do tej pory były traktowane jako odpad, podczas przetwarzania tych ryb, może przynieść wymierne korzyści ekonomiczne. Dotychczas odpady te wykorzystywane były w niewielkim stopniu, jako składniki pasz dla drobiu czy zwierząt futerkowych, jednak większość trafia na wysypiska śmieci, gdzie, jako szczególnie uciążliwe, są obciążone najwyższymi stawkami opłat. Ze względu na skład chemiczny, skóry ryb są znakomitym surowcem do odzysku rybnej żelatyny. Żelatyna rybna wykazuje przewagę nad żelatyną bydlęcą, przez brak problemów związanych z bezpieczeństwem żywności (BSE), oraz, w przeciwieństwie do żelatyny wieprzowej, spełnia wymogi żywności koszernej i typu halal.
Celem niniejszego projektu jest przedłużenie okresu przechowywania produktów spożywczych poprzez zaprojektowanie aktywnych powłok biopolimerowych (roztworu filmotwórczego, folii biopolimerowej oraz wielowarstwowych nanoemulsji filmotwórczych). Komponentami matrycy biopolimerowej będą biodegradowalne materiały: furcelleran- ekstrahowany z alg czerwonych Furcellaria lubricalis oraz hydrolizat żelatynowy ze skór karpia i chitozan pozyskiwane z odpadów przemysłu ryb i owoców morza. Aby nadać aktywne właściwości, wszystkie typy powłok zostaną zmodyfikowane przy użyciu bioaktywnych peptydów. Koncepcja nowego rozwiązania opiera się na zastosowaniu środka przeciwbakteryjnego/antyutleniającego/antyretrogradacyjnego jako części integralnej powłok biopolimerowych. Materiały biodegradowalne wzbogacone bioaktywnymi peptydami mogą stać się w przyszłości alternatywą dla syntetycznych konserwantów w żywności. Nie dość, że ich obecność nie wpływa negatywnie na środowisko, to dodatkowo ich właściwości przyczyniają się do poprawy parametrów przechowywania żywności. Różne typy powłok zostaną zaaplikowane na modelowe produkty spożywcze (schab wieprzowy, tusze makreli oraz sushi) przy użyciu trzech metod: elektronatrysku, zanurzenia oraz zawinięcia. Niniejszy projekt jest odpowiedzią na zbyt duży procent marnowania żywności, a także ma na celu promowanie upowszechniania żywności pakowanej w aktywne opakowania. Zamierza się ponadto udowodnić tezę, że opakowania aktywne są innowacyjne i stanowią przyszłościowy kierunek rozwoju w opakowalnictwie sektora rolno-spożywczego.
Kierownik
dr inż. Piotr Kulawik profesor UR
Wydział Technologii Żywności
Katedra Przetwórstwa Produktów Zwierzęcych
telefon: 509377955, 12 662 48 06
e-mail: piotr.kulawik@urk.edu.pl
Obsługa administracyjno-finansowa
dr inż. Marcin Kobuszewski
Centrum Administracyjnego Wsparcia Projektów
Zespół Projektów Badawczo-Rozwojowych
telefon: 12 662 44 08
e-mail: marcin.kobuszewski@urk.edu.pl
„Nowoczesne, biopolimerowe nośniki składników aktywnych - nanokapsułki wzbogacone glutationem oraz wielowarstwowe folie typu ‘smart’ ”
Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu LIDER |
„NOWOCZESNE, BIOPOLIMEROWE NOŚNIKI SKŁADNIKÓW AKTYWNYCH - NANOKAPSUŁKI WZBOGACONE GLUTATIONEM ORAZ WIELOWARSTWOWE FOLIE TYPU ‘SMART’ ”
Projekt jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu LIDER XI, umowa nr LIDER/6/0016/L-11/19/NCBR/2020.
Beneficjent: Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Wartość projektu: 1 500 000,00 zł
Wartość dofinansowania: 1 500 000,00 zł
Okres realizacji projektu: 01.01.2021 r. – 1.01.2025 r.
Opis projektu:
Celem projektu jest wykorzystanie biopolimerów do opracowania dwóch rodzajów materiałów biodegradowalnych: nanokapsułek wzbogaconych w glutation oraz wielowarstwowych folii typu ‘smart’, które będą pełnić funkcję aktywnych nośników dla substancji biologicznie czynnych.
Rosnąca świadomość środowiskowa, powoduje zwiększenie zainteresowania konsumentów materiałami biodegradowalnymi, które nie mają negatywnego wpływu na środowisko.
Ze względu na członkostwo Polski w strukturach europejskich, konieczne jest dostosowanie się do panujących regulacji dotyczących gospodarki odpadami, w szczególności opakowaniowymi. Dlatego pierwsze założenie projektu dotyczy opracowania bezpiecznej dla środowiska aktywnej i/lub inteligentnej wielowarstwowej folii biopolimerowej, wydłużającej okres przydatności do spożycia i poprawiającej jakość oraz bezpieczeństwo świeżych produktów spożywczych. Proponowane rozwiązanie staje się nową ulepszoną formą minimalnego utrwalania żywności, bez negatywnego skutku dla człowieka i środowiska naturalnego.
Potencjał nanotechnologii może przyczynić się do zrewolucjonowania wielu dziedzin przemysłu. W związku z tym, drugie założenie projektu ma na celu otrzymanie innowacyjnego systemu uwalniania substancji aktywnie czynnej, glutationu, opartego na zastosowaniu biopolimerów z wykorzystaniem metody layer-by-layer. Biopolimerowe nanokapsułki wzbogacone w glutation zostaną zaaplikowane metodą elektrospinningu na wcześniej przygotowaną prozdrowotną przekąskę okołowysiłkową dedykowaną sportowcom. Opracowanie całkowicie naturalnej przekąski o optymalnym składzie do wykorzystania
w okresie okołowysiłkowym dodatkowo wzbogaconej w glutation zamknięty w biopolimerowych nanokapsułkach wkomponuje się w rosnące potrzeby rynku suplementów diety.
Zespół projektowy:
Kierownik projektu:
dr hab. inż. Ewelina Jamróz, prof. URK, tel. 12 662 43 35
e-mail: ewelina.jamroz@urk.edu.pl
Obsługa administracyjno-finansowa:
dr inż. Beata Jop, tel. 12 662 42 53
e-mail: beata.jop@urk.edu.pl
Konkurs polsko-niemieckiej współpracy bilateralnej
„Sztuczna inteligencja i geodane dla sensybilizacji lokalnych społeczności na rzecz zrównoważonego rozwoju przestrzennego – GeoSen ”
„Sztuczna inteligencja i geodane dla sensybilizacji lokalnych społeczności na rzecz zrównoważonego rozwoju przestrzennego – GeoSen ”
|
Projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach w ramach 4. Konkursu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Umowa nr WPN/4/65/GEOSEN/2022
Strona projektu: GeoSen - Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
Opis projektu:
Projekt ma na celu wspieranie procesów nowoczesnego planowania przestrzennego przy zastosowaniu sztucznej inteligencji (ang. artificial intelligence, AI), zarówno na poziomie lokalnym (gminy), jak i regionalnym. Systemy sztucznej inteligencji połączone z teledetekcją umożliwiają w sposób ciągły rejestrowanie, rozpoznawanie wzorców i śledzenie zmian strukturalnych oraz zmian pokrycia i zagospodarowania terenu, a także zaobserwowanie relacji miejsko-wiejskich w zagospodarowaniu przestrzennym. Zastosowana technologia umożliwi zarządzanie dużymi zbiorami danych oraz prowadzenie monitoringu zmian zagospodarowania i pokrycia terenu w sposób automatyczny i ciągły.
Okres realizacji: 01.07.2022 do 30.06.2024
Budżet Projektu: 1 643 381,25 zł
Dofinansowanie: 1 359 231,25 zł
Partnerzy:
Konsorcjum polskie:
- Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie - Lider
- GEOMATIC Michał Wyczałek-Jagiełło – partner
Konsorcjum niemieckie:
- Technische Universität Darmstadt
- CORAmaps GmbH
Kierownik projektu:
prof. dr hab. inż. Józef Hernik, tel.: 12 662 41 54
e-mail: jozef.hernik@urk.edu.pl
Obsługa administracyjna:
mgr inż. Sylwia Czerniejewska, tel.: 12 662 48 54
e-mail: s.czerniejewska@urk.edu.pl
Horyzont Europa
„CLImate Mitigation and Bioeconomy pathways for sustainable FORESTry – CLIMB FOREST”
„CLImate Mitigation and Bioeconomy pathways for sustainable FORESTry – CLIMB FOREST”
Okres realizacji: 01.10.2022 r. – 31.03.2027 r.
Projekt finansowany przez Komisję Europejską ramach programu Horyzont Europa
umowa grantowa nr 101059888
Budżet projektu: 5 360 735.00 EUR
Skład konsorcjum:
- Lunds Universitet – Szwecja – KOORDYNATOR PROJEKTU
- NIBIO - Norsk Institutt For Biookonomi - Norwegia
- Katholieke Universiteit Leuven – Belgia
- Karlsruher Institut Fuer Technologie – Niemcy
- Oppla Eeig – Holandia
- Helsingin Yliopisto – Finlandia
- Ustav Vyzkumu Globalni Zmeny Av Cr Vvi – Czechy
- Universidad De Alcala – Hiszpania
- Helmholtz-Zentrum Fur Umweltforschung Gmbh – UFZ – Niemcy
- Luonnonvarakeskus – Finlandia
- Georg-August-Universitat Gottingen Stiftung Offentlichen Rechts – Niemcy
- Fundacion Centro De Estudios Ambientales Del Mediterraneo – Hiszpania
- Ceska Zemedelska Univerzita V Praze – Czechy
- Institut Europeen De La Foret Cultivee – Francja
- Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie – Polska
- As Selvik Bruk - Belgia
CLIMB-FOREST proponuje alternatywne zrównoważone krótko-, średnio- i długoterminowe ścieżki dla sektora leśnego w celu złagodzenia zmian klimatu w całej Europie
z uwzględnieniem ochrony bioróżnorodności, usług ekosystemowych, biogospodarki, czynników społeczno-ekonomicznych, użytkowania długowiecznych produktów z drewna
i barier dla zmian. Będzie to miało długofalowy wpływ poprzez zmianę postawy w procesie stanowienia polityki w UE i wpływ na leśników, aby przyjęli nowe strategie gospodarki leśnej. Osiągnie się to za pomocą kilku ściśle powiązanych pakietów roboczych.
Celem projektu jest:
1) sporządzenie mapy obecnego leśnictwa i gospodarki w Europie,
2) zebranie danych i usprawnienie zrozumienia procesu pochłaniania dwutlenku węgla, pochłaniaczy i innych czynników wpływających na klimat w badanej infrastrukturze terenów leśnych,
3) określenie ilościowych preferencji biogospodarki oraz klientów i przemysłu leśnego dotyczących alternatywnych produktów z drewna i praktyk gospodarowania,
4) wykonanie paneuropejskiego modelowania scenariuszy oraz wpływu na środowisko
i klimat alternatywnych ścieżek dla europejskiego leśnictwa,
5) zapewnienie dostosowania do nowych strategii zarządzania i ochrony lasów dzięki licznym wizytacjom terenowym w geograficznie reprezentatywnych lokalizacjach w Europie,
6) synteza i rozpowszechnianie wyników projektu CLIMB-FOREST dostosowanych do wpływu na cały sektor leśny.
Unikalna siła inicjatywy CLIMB-FOREST i potencjał zabezpieczenia przyszłego wpływu leżą głównie w czterech kluczowych czynnikach;
1) bezprecedensowe mapowanie obecnego leśnictwa, zarządzania i sekwestracji dwutlenku węgla,
2) kwantyfikacja wszystkich biogeochemicznych i procesów biofizycznych w lesie, co ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia skutków klimatycznych dla lasów,
3) poza oceną aktualnego stanu wykonane zostanie modelowanie, które obejmuje wszystkie czynniki społeczno-ekonomiczne i fizyczne oraz podmioty działające w sektorze leśnym,
4) wielopodmiotow proces współtworzenia grup interesariuszy generujący transfer wiedzy
i środki zmian w sektorze leśnym.
Zespół projektowy:
Kierownik projektu
prof. dr hab. inż. Jarosław Socha,
tel. 12 662 50 11
email: jaroslaw.socha@urk.edu.pl
Specjalista ds. administracyjno-finansowych
dr inż. Patrycja Rajtar,
tel. 12 662 48 54
email: patrycja.rajtar@urk.edu.pl
STRENGTHENING FARM HEALTH AND SAFETY KNOWLEDGE AND INNOVATION SYSTEMS
STRENGTHENING FARM HEALTH AND SAFETY KNOWLEDGE AND INNOVATION SYSTEMS
Okres realizacji: 01.01.2023 r. – 31.12.2026 r.
Budżet projektu: 4 998 383,00 EUR
Projekt finansowany przez Komisję Europejską ramach programu Horyzont Europa
Umowa grantowa nr: 101084270
Skład konsorcjum:
- TEAGASC - Agriculture and Food Development Authority – Irlandia, Koordynator projektu
- Association Européenne pour l'Information sur le Développement Local – Belgia
- Luonnonvarakeskus – Finlandia
- Eesti Maaülikool – Estonia
- Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti – Słowenia
- Mediterranean Agronomic Institute of Zaragoza / International Centre for Advanced Mediterranean Agronomic Studies – Hiszpania
- Fundació Oxfam Intermón – Hiszpania
- Conseil Européen des Jeunes Agriculteurs AISBL – Belgia
- European Federation of Trade Unions in the Food, Agriculture and Tourism – Beliga
- Comité des organisations professionnelles agricoles de l'Union européenne COPA association de fait – Belgia
- Sozialversicherung für Landwirtschaft, Forsten und Gartenbau – Niemcy
- Bioeconomy Cluster – Słowacja
- Institut de l'Élevage – Francja
- Vytauto Didžiojo universitetas – Litwa
- Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu – Rumunia
- Universidad Pontificia Comillas – Hiszpania
- Savonia-ammattikorkeakoulu oy – Finlandia
- Kilpatrick Innovation Ltd. – Irlandia
- Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie – Polska
Zawód rolnika należy do najbardziej niebezpiecznych. Statystyki europejskie wskazują, że wskaźnik śmiertelności w tej branży jest o 233% wyższy, a wskaźnik wypadków o 18% wyższy niż w innych branżach. Te liczby nie odzwierciedlają skali problemu, ponieważ znaczna część wypadków śmiertelnych, urazów i chorób w rolnictwie nie jest zgłaszana. Nie w pełni wdrażane są też metody zapobiegania takim zdarzeniom. Poprawa zdrowia i bezpieczeństwa pracy rolników oraz innych pracowników gospodarstw rolnych wymaga skoordynowanych działań wielu interesariuszy w kierunku zaniechania niebezpiecznych praktyk i przyjęcia nowych, bezpieczniejszych, a tym samym zdrowszych metod pracy.
Główny cel projektu: SafeHabitus to projekt, który obejmuje współdziałanie wielu podmiotów w celu wzmocnienia Systemów Innowacji oraz Wiedzy o Bezpieczeństwie i Higienie Pracy w Gospodarstwach Rolnych (FHS KIS) oraz wsparcia transformacji UE w kierunku zrównoważenia społecznego w rolnictwie.
Zakłada się, że poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwach rolnych nie polega tylko na upowszechnianiu wiedzy, ale na zmianie dotychczasowych, zwyczajowych praktyk. Podczas realizacji projektu SafeHabitus zastosowane będą nowatorskie metody takie jak:
- cyfrowy zapis historii osób, które doświadczyły wypadków w trakcie prac w gospodarstwie rolnym;
- wielopodmiotowe podejście do współprojektowania narzędzi zarządzania ryzykiem pracy w gospodarstwie rolnym;
- analizy foresightingowe;
- analizy konsumenckie;
- metody benchmarkingu i wywiady z decydentami.
W skład konsorcjum wchodzą odbiorcy końcowi, interesariusze i naukowcy z państw członkowskich UE. Będą oni współpracować w dziesięciu krajowych CoP (Społecznościach Praktyków Rolnictwa), odzwierciedlających różnorodność krajów i sektorów. SafeHabitus będzie również współdziałał z europejskimi organizacjami, takimi jak Copa-Cogeca, CEJA, EFFAT, Oxfam, SVLFG i AEID, stanowiącymi ważny łącznik pomiędzy podmiotami krajowymi/regionalnymi a UE i mogącymi wpływać na politykę UE. Takie wielopoziomowe i ponadnarodowe podejście umożliwi aplikację bezpieczniejszych praktyk w gospodarstwach rolnych całej UE.
Koordynator projektu: Agriculture and Food Development Authority (TEAGASC), Irlandia
Zespół projektowy:
Kierownik projektu:
prof. dr hab. inż. Joanna Makulska
telefon: 12 662 41 80
e-mail: joanna.makulska@urk.edu.pl
Obsługa administracyjno-finansowa:
dr inż. Beata Jop
tel. 12 662 42 53
e-mail: beata.jop@urk.edu.pl
”Agroecological strategies for sustainable weed management in key European crops.- AGROSUS”
Okres realizacji: 01.06.2023 r. – 31.05.2027 r.
Projekt finansowany przez Komisję Europejską w ramach programu Horyzont Europa
Umowa grantowa nr 101084084
Budżet projektu: 4 689 926,25 EUR
Skład konsorcjum:
1. UNIVERSIDADE DE VIGO, Hiszpania, KOORDYNATOR PROJEKTU
2. AGENCIA ESTATAL CONSEJO SUPERIOR DE INVESTIGACIONES CIENTÍFICAS, Hiszpania
3. FUNDACION EMPRESA UNIVERSIDAD , Hiszpania
4. POLISSIA NATIONAL UNIVERSITY, Ukraina
5. UNIWERSYTET ROLNICZY IM. HUGONA KOŁŁĄTAJA W KRAKOWIE, Polska
6. UNIVERSIDADE DA MADEIRA, Portugalia
7. UNIVERSITA DEGLI STUDI DI MILANO, Włochy
8. SEIPASA SA, Hiszpania
9. MALATYA TURGUT OZAL UNIVERSITESI, Turcja
10. UNIVERSIDAD POLITECNICA DE CARTAGENA, Hiszpania
11. UNIVERSITAT POLITECNICA DE VALENCIA, Hiszpania
12. EESTI MAAULIKOOL, Estonia
13. AGRARUNTERNEHMEN STARBACH-SACHSEN EG, Niemcy
14. ICELANDIC AGRICULTURAL ADVISORY CENTRE, Islandia
15. LIGA ASOCIATIILOR PRODUCATORILOR AGRICOLI DIN ROMANIA, Rumunia
16. SOPRONI EGYETEM, Węgry.
Projekt AGROSUS, w ciągu 48 miesięcy realizacji, określi narzędzia i strategie agroekologiczne w celu zapobiegania występowaniu i zwalczania chwastów w uprawach konwencjonalnych, ekologicznych
i na trwałych użytkach zielonych w 11 regionach biogeograficznych UE i krajów stowarzyszonych.
AGROSUS ma na celu zmniejszenie zależności rolnictwa od syntetycznych herbicydów i związanej z tym negatywnej presji na środowisko naturalne.
Krótko-, średnio- i długoterminowy wpływ strategii agroekologicznych zostanie przeanalizowany
z perspektywy środowiskowej i społeczno-ekonomicznej. W konsorcjum znalazło się 16 partnerów
z 11 krajów Unii Europejskiej i krajów stowarzyszonych, w tym z uniwersytetów, instytucji badawczo-rozwojowych, organizacji pozarządowych, przedsiębiorstw oraz organizacji rolników i doradców. Multidyscyplinarne konsorcjum AGROSUS składa się z fizjologów roślin, agronomów, biologów molekularnych, gleboznawców, ekonomistów, socjologów, rolników i doradców.
Opracowane strategie agroekologiczne, poprzez podejście wielopodmiotowe i integrację różnych elementów łańcucha żywnościowego, zapewnią alternatywne i zrównoważone odchwaszczanie upraw, dostosowane do praktyki rolniczej i specyfiki społeczno-gospodarczej w różnych warunkach pedoklimatycznych Europy, przyczyniając się ostatecznie do rozwoju zrównoważonego rolnictwa.
Kierownik projektu:
dr hab. inż. Agnieszka Synowiec, prof. URK,
tel: 12 662 43 69
e-mail: agnieszka.synowiec@urk.edu.pl
Specjalista ds. administracyjno-finansowych:
mgr inż. Sylwia Czerniejewska
tel: 12 62 48 54
e-mail: sylwia.czerniejewska@urk.edu.pl
„LOCALITY - Nature-positive aLgae-based fOod, agriCulture, AquacuLture and textIle producTs made in North and Baltic Sea ecosYstems” – LOCALITY
Okres realizacji: 01.06.2022 r. – 31.05.2027 r.
Projekt finansowany przez Komisję Europejską ramach programu Horyzont Europa
umowa grantowa nr 101112884
Budżet projektu: 9 819 477.50 EUR
Skład konsorcjum:
- Norsk Institutt For Vannforskning – Norwegia – KOORDYNATOR PROJEKTU
- Wageningen University - Holandia
- Associacao Oceano Verde Laboratorio Colaborativo Para O Desenvolvimento De Tecnologias E Produtos Verdes Do Oceano – Portugalia
- Institut De Recerca I Tecnologia Agroalimentaries – Hiszpania
- Algaia– Francja
- European Science Communication Institute (ESCI) GGMBH – Niemcy
- MTÜ Civitta Foundation – Estonia
- Proviron Holding NV – Belgia
- Algen, Center ZA Algne Tehnologije, DOO – Słowenia
- Nord Universitet – Norwegia
- LGEMSynalgae B.V.– Holandia
- EatMyPlants GmbH – Niemcy
- Lovely Day Foods GmbH – Niemcy
- AgriFood Lithuania DIH – Litwa
- Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie – Polska
- Umea Universitet – Szwecja
- Sparos LDA – Portugalia
- Riasearch, Unipessoal, LDA – Portugalia
- FBCD AS – Dania
- Folvengaard AS – Norwegia
- Christian-Albrechts-Universitaet Zu Kiel – Niemcy
- Origin by Ocean – Finlandia
- Aller Aqua Group AS – Dania
- Viva Maris GMBH – Niemcy
- Nordic Seafarm AB – Szwecja
- Hoegskolan I Boras – Szwecja
- Mounid AB – Szwecja
- Vital Seafood AS - Norwegia
Projekt LOCALITY wdroży lokalne, innowacyjne i zrównoważone łańcuchy wartości, wspierając interakcję podmiotów łańcucha wartości alg z odpowiednimi gałęziami przemysłu wytwarzającymi strumienie odpadów. W trzech kluczowych regionach, z myślą o silnym i aktywnym biznesie, zostaną strategicznie opracowane regionalne ekosystemy, w których poprawi się obieg zamknięty i zrównoważony rozwój poprzez ponowne wykorzystanie odpadów jako składników odżywczych do uprawy alg. Ekosystemy te będą zlokalizowane w krajach graniczących z Morzem Bałtyckim i Morzem Północnym, ale będą wieloaspektowo wspierane przez innych partnerów badawczo-rozwojowych i przemysłowych doświadczonych w zrównoważonej produkcji alg. Biomasa będzie przetwarzana przy użyciu podejścia biorafineryjnego, a surowe i przetworzone składniki będą stosowane na rynkach żywności, akwakultur, rolnictwa i tekstyliów. Zintegrowana metodologia z udziałem partnerów badawczo-rozwojowych, przemysłu i MŚP będzie działać w każdym sektorze rynku w celu opracowania innowacyjnych i zrównoważonych produktów na bazie alg. Oceniona zostanie gotowość konsumentów na projektowane produkty oraz zostaną zidentyfikowane istotne ograniczenia i bariery prawne. Zostaną one ocenione i włączone do modelu biznesowego
w celu przygotowania udanej implementacji rynkowej i eksploatacji opracowanych produktów. Wdrożony zostanie plan rozpowszechniania i komunikacji w celu maksymalnego dotarcia do wszystkich zainteresowanych stron. Zaprojektowane produkty zdobędą w najbliższych latach mocną pozycję na rynku europejskim.
Zespół projektowy:
Kierownik projektu
dr hab. inż. Wojciech Szewczyk, prof. URK
tel. 12 662 44 17
email: wojciech.szewczyk@urk.edu.pl
Specjalista ds. administracyjno-finansowych
dr inż. Patrycja Rajtar,
tel. 12 662 48 54
email: patrycja.rajtar@urk.edu.pl
„Developing and deploying SOC capabilities for the academic sector - a teamwork of Universities and RTOs in the CEE region”
„EUROPEAN RESEARCHERS’ NIGHT 2024-2025 IN MALOPOLSKA”
Projekt finansowany ze środków programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont Europa 2021-2027” na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr 101162463 w ramach działania „Maria Skłodowska-Curie”
Projekt: „European Researchers’ Night in Malopolska”/”Europejska Noc Naukowców w Małopolsce”
Okres realizacji: 01.04.2024 r. – 31.12.2025 r.
Budżet projektu: 299 591.88 EUR
- „Europejska Noc Naukowców (ERN) w Małopolsce” organizowana jest w naszym regionie od 16 lat,
- działania w ramach projektu są organizowane pod hasłem „Naukowcy wobec wyzwań współczesnego świata”,
- badacze pracują nad zmierzeniem się z wyzwaniami, przed którymi stoi nasza planeta i społeczeństwo. Są to kluczowe obszary określone jako misje badawcze i innowacyjne UE oraz cele Europejskiego Zielonego Ładu.
Cel projektu: przybliżenie społeczeństwu nauki i zawodu naukowca oraz uświadomienie społeczeństwu wpływu pracy naukowców na nasze życie codzienne, rozwijanie zainteresowania badaniami i karierą naukową u młodzieży. Skala projektu jest ogromna, aby pokazać szeroki potencjał naukowy i osiągnąć zakładane cele projektu: - ERN 2024-2025: ok. 3 000 zajęć (m.in. warsztaty interaktywne, pokazy i eksperymenty, spotkania z naukowcami, pokazy naukowe itp.), ok. 2 200 naukowców, pracowników i studentów oraz 110 kół naukowych z 30 zaangażowanych instytucji, ok. 90 000 osób weźmie udział w ERN. Projekt ma wymiar europejski: dzięki szeroko zakrojonej kampanii informacyjnej szacuje się, że co roku informacja o projekcie dotrze do ok. 5 mln osób.
Koordynator projektu: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Zespół projektowy na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie:
Kierownik merytoryczny projektu:
dr inż. Magdalena Frączek, prof. URK
Wydział Leśny ; Katedra Bioróżnorodności Leśnej
al. 29 Listopada 46, 31-425 Kraków
pokój nr: 919
telefon: 12 662 53 64
e-mail: magdalena.fraczek@urk.edu.pl
Specjalista ds. administracyjno-finansowych:
Oleksandra Klymenko
Centrum Administracyjnego Wsparcia Projektów
Zespół Projektów Badawczo-Rozwojowych
al. Mickiewicza 21, 31-120 Kraków
pokój nr: 11
telefon: 12 662 48 54
e-mail: oleksandra.klymenko@urk.edu.pl
„Recycling Locally Produced Bio-Wastes to Ensure Affordability and Availability of Innovative Bio-Based Fertilisers – ReLEAF”
Okres realizacji: 01.06.2024 r. – 31.05.2028 r.
Projekt finansowany przez Komisję Europejską ramach programu Horyzont Europa
umowa grantowa nr 101156998
Budżet projektu: 7 705 978.75 EUR
Skład konsorcjum:
- Acondicionamiento Tarrasense Associacion – Hiszpania – KOORDYNATOR PROJEKTU
- Alma Mater Studiorum - Universita Di Bologna - Włochy
- Rech Innov Transfert Techn Mat Fert ORG – Francja
- Consiglio Nazionale Delle Ricerche – Włochy
- Nova id Fct - Associacao Para a Inovacao e Desenvolvimento DA – Portugalia
- Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie – Polska
- Instituto de Soldadura e Qualidade – Portugalia
- Stichting Effost – Holandia
- Alchemia-Nova Research & Innovation Gemeinnutzige GMBH – Austria
- Casali Roberto – Włochy
- Aeris Tecnologias Ambientales SL – Hiszpania
- Nuevas Tecnologias Para el Desarrollo de Packaging y Productos Agroalimentarios Con Componente Plastica SL - Hiszpania
- Global Omnium Medioambiente, S.L.– Hiszpania
- Anecoop Sociedad Cooperativa – Hiszpania
- Timac Agro Italia S.P.A – Włochy
Projekt ReLEAF opiera się na opracowaniu rozwoju i szeroko zakrojonej demonstracji (w 5 lokalizacjach demonstracyjnych technologii) zestawu technik ekstrakcji w celu wytworzenia kluczowych składników nawozów pochodzenia biologicznego (BBF) ze strumieni odpadów powszechnych w całej Europie - osadów ściekowych, odpadów z przetwórstwa rybnego i ścieków, mieszanych odpadów spożywczych i pozostałości rolno-spożywczych. Sformułowanie i produkcja (w 2 lokalizacjach) opłacalnych nawozów BBF zajmie się poważnymi kwestiami efektów zewnętrznych (tj. zależnością od zagranicznych łańcuchów dostaw (P i K) oraz zasobów opartych na ropie naftowej (N)) związanych z produkcją i stosowaniem nawozów w glebach europejskich wraz z bezpieczeństwem dostaw i waloryzacją odpadów. Badania skuteczności i możliwości odtwarzania w różnych warunkach klimatycznych i ekosystemach glebowych w 4 różnych lokalizacjach demonstracyjnych, w uzupełnieniu do działań w zakresie współtworzenia, pozwolą na regionalne zaangażowanie zainteresowanych stron w celu promowania powszechnej akceptacji, podczas gdy zaangażowanie przemysłu ułatwi szybkie zwiększenie skali i uprzemysłowienie proponowanych technologii.
Zespół projektowy:
Kierownik projektu
dr inż. Marcin Jewiarz, prof. URK,
tel. 12 662 46 43
email: marcin.jewiarz@urk.edu.pl
Specjalista ds. administracyjno-finansowych
dr inż. Patrycja Rajtar,
tel. 12 662 48 54
email: patrycja.rajtar@urk.edu.pl
Horyzont 2020
„COLLECTIVE APPROACH OF RESEARCH AND INNOVATION FOR SUSTAINABLE DEVELOPMENT IN HIGHLAND - HIGHLANDS.3”
|
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach programu Horyzont 2020 |
„COLLECTIVE APPROACH OF RESEARCH AND INNOVATION FOR SUSTAINABLE DEVELOPMENT IN HIGHLAND - HIGHLANDS.3”
Okres realizacji: 01.01.2020 r. – 31.08.2025 r.
Projekt finansowany przez Komisję Europejską ramach programu Horyzont 2020
Umowa grantowa nr 872328
Budżet projektu: 2 484 000,00 EUR
Skład konsorcjum:
- ESTERREICHISCHE AKADEMIE DER WISSENSCHAFTEN - Austria - KOORDYNATOR PROJEKTU
- UNIVERSITAET INNSBRUCK – Austria,
- THE LIVESTOCK SUSTAINABILITY – Francja,
- REGIONALPLANUNGSGEMEINSCHAFT GROSSES WALSERTAL – Austria,
- Perth Collegem – Wielka Brytania,
- UNIVERSITAET BERN – Szwajcaria,
- UNIVERSITAET HAMBURG – Niemcy,
- INSTITUTO POLITECNICO DE TOMAR – Portugalia,
- ASSOCIACAO GEOPARK ESTRELA – Portugalia,
- UNIVERSIDAD DE SANTIAGO DE COMPOSTELA – Hiszpania,
- L'ENVIRONNEMENT ET L'AGRICULTURE – Francja,
- SYNDICAT MIXTE DU PARC NATUREL REGIONAL DU LIVRADOIS FOREZ – Francja,
- INSTITUT NATIONAL DE LA RECHERCHE AGRONOMIQUE – Francja,
- INSTITUT DE RECHERCHE POUR LE DEVELOPPEMENT – Francja,
- INSTITUT DES SCIENCES ET INDUSTRIES DU VIVANT ET DE L'ENVIRONNEMENT-AGRO PARIS TECH - Francja,
- INSTITUT D ENSEIGNEMENT SUPERIEUR ET DE RECHERCHE EN ALIMENTATION SANTE ANIMALE SCIENCES AGRONOMIQUES ETDE L ENVIRONNEMENT VETAGRO SUP – Francja,
- ELLINIKOS GEORGIKOS ORGANISMOS – DIMITRA – Grecja,
- FOREAS SYNERGASIAS MIKRON GALAKTOKOMIKON PERIOXON THESSALIAS – Grecja,
- UNIVERSITA DEGLI STUDI DI PADOVA – Włochy,
- NIBIO - NORSK INSTITUTT FOR BIOOKONOMI – Norwegia,
- LOFOTLAM SA – Norwegia,
- UNIVERSITATEA DIN BUCURESTI – Rumunia,
- R.N.P. ROMSILVA - ADMINISTRATIA PARCULUI NATIONAL PIATRA CRAIULUIRA – Rumunia,
- KMETIJSKI INSTITUT SLOVENIJE - AGRICULTURAL INSTITUTE OF SLOVENIA – Słowienia,
- POSOSKI RAZVOJNI CENTER – Słowenia,
- UNIWERSYTET ROLNICZY IM. HUGONA KOŁŁĄTAJA W KRAKOWIE – Polska,
- JAVNA USTANOVA UNIVERZITET CRNE GORE PODGORICA – Czarnogóra,
- SRUC – Wielka Brytania,
- CAIRNGORMS NATIONAL PARK AUTHORITY – Wielka Brytania,
- ASOCIACION DE HOSTELERIA Y TURISMO DE TREVINCA – Hiszpania,
- ISTITUTO CULTURALE MOCHENO – Włochy,
- INSTITUT AGRONOMIQUE ET VETERINAIRE HASSAN II – Maroko,
- UNIVERSITE FERHAT ABBAS SETIF – Algieria,
- SOKOINE UNIVERSITY OF AGRICULTURE – Tanzania,
- MEKELLE UNIVERSITY – Etiopia,
- INTERNATIONAL CENTRE FOR INTEGRATED MOUNTAIN DEVELOPMENT – ICIMOD – Nepal,
- LANZHOU UNIVERSITY – Chiny,
- NATIONAL INSTITUTE OF ANIMAL SCIENCE – Wietnam,
- UNIVERSIDAD EXTERNADO DE COLOMBIA – Kolumbia,
- THE MOUNTAIN INSTITUTE INC – Peru,
- UNIVERSIDAD NACIONAL DE LA PATAGONIA AUSTRAL – Argentyna,
- CONSEJO NACIONAL DE INVESTIGACIONES CIENTIFICAS Y TECNICAS – IANIGLA – Argentyna,
- UNIVERSIDADE FEDERAL DE SANTA MARIA – UFSM – Brazylia.
Celem projektu HIGHLANDS jest przyczynienie się do zintegrowanego zrównoważonego rozwoju na obszarach górskich (ISDH) poprzez nastawioną na efekty badania i innowacje (R&I) oparte na budowanie potencjału, dzielenie się wiedzą, doświadczeniem i narzędziami lokalnymi i globalnymi. Doprowadzi to do procesu współinnowacji poprzez oddelegowania oraz sesje (szkolenia) badawczo- innowacyjne (R&IS) z udziałem partnerów publicznych / prywatnych i nieakademickich, w celu stworzenia wspólnej wizji ISDH, zwiększenia zdolności naukowców, menedżerów, użytkowników, decydentów, zmniejszając tym samym przepaść między badaniami a rozwojem.
Działania będą zorganizowane w 5 zintegrowanych pakietach roboczych (WP): Koordynacja i zarządzanie (WP1); Metodologia i budowanie potencjału dla ISDH (WP2); Analiza, porównanie i modelowanie ISDH (WP3); Budowanie wielostronnej platformy wspomagania decyzji ISDH (DSP) (WP4); Komunikacja, rozpowszechnianie i wykorzystywanie wyników (WP5).
HIGHLANDS jest wspierany przez sieć 43 instytucji, w tym 31 partnerów z Europy (~ 35% nieakademickich) oraz wykwalifikowanych i zmotywowanych badaczy płci żeńskiej i męskiej oraz lokalnych interesariuszy.
Plan prac obejmie 8 kolejnych R&IS (5 w Europie, 3 na zewnątrz), aby promować wymianę między uczestnikami jako podstawę innowacji. Każdy R&IS będzie opierał się na wspólnych zasadach uczenia się i holistycznym podejściu systemowym, wystawiając uczestników na szeroką gamę światowych poglądów, które zachęcą do eksperymentowania z praktyką. Każdy R&IS skupi się na konkretnym aspekcie zrównoważonego rozwoju górskiego i obejmie kolektywne uczenie się, wspólne badania i budowanie potencjału w zakresie gromadzenia / analizy danych, modelowania. Aby uzupełnić R&IS, wdrożone zostaną długoterminowe delegacje dla naukowców i praktyków, aby głęboko szkolić i współpracować w konkretnych kwestiach zidentyfikowanych przez konsorcjum.
Zebrane dane na temat ISDH będą przechowywane w internetowej i interaktywnej platformie wspomagania decyzji, która zostanie następnie przeniesiona do istniejących sieci górskich.
Kierownik projektu:
prof. dr hab. inż. Józef Hernik, tel.: 12 662 41 54
e-mail: jozef.hernik@urk.edu.pl
Obsługa administracyjna:
mgr inż. Sylwia Czerniejewska, tel.: 12 662 48 54
e-mail: s.czerniejewska@urk.edu.pl
Program LIFE
„Renaturalisation of inland delta of Nida River”
http://kiw.ur.krakow.pl/bprojects/2019/2019-24-LIFE4DELTA_PL/LIFE4DELTA-main.html
Numer grantu: LIFE17 NAT/PL/000018Tytuł: Renaturyzacja śródlądowej delty rzeki Nidy
ID UR: 6311
Okres trwania projektu: styczeń 2019 - grudzień 2024
Opis projektu | Śródlądowa delta rzeki Nidy, unikalna na kontynencie struktura geomorfologiczna, jest jedną z największych i najbogatszych obszarów o dużym znaczeniu przyrodniczym w Europie. Całkowicie pokrywa się z obszarem, który jest przedmiotem zainteresowania Wspólnoty Europejskiej „Ostoja Nidziańska” (PLH260003) o powierzchni 26 515,64 ha i Dolina Nidy (PLB260001) o powierzchni 19 956,10 ha. Głównym tematem projektu jest podjęcie działań mających na celu poprawę warunków wodnych śródlądowej delty Nidy, która przyczyni się do przywrócenia unikalnych walorów przyrodniczych, w rozumieniu dyrektywy ptasiej i siedliskowej dla: - lasów aluwialnych z Alnus glutinosa i Fraxinus excelsior (Alno-Padion, Alnion incanae, Salicion albae), - naturalnych eutroficznych jezior z roślinnością typu Magnopotamion lub Hydrocharition, - przywrócenia właściwego stanu ochrony siedlisk łąkowych, w tym stworzenia optymalnych warunków siedliskowych dla ptaków, np. Botaurus stellaris, Crex crex, Porzana porzana, Ciconia ciconia, - odbudowy lub przywrócenia populacji gatunków chronionych: Unio crassus, Anisus vorticulus, Bombina bombina, Triturus cristatus oraz Emys orbicularis. Przywrócenie przestrzennej mozaiki ekosystemów będzie miało również wpływ na poprawę jakościpopulacji gatunków roślin i zwierząt objętych specjalną ochroną, które żyją tutaj i są wymienione w dokumentach: Załączniku 2 Dyrektywy Siedliskowej UE, Załącznik 1 Dyrektywy Ptasiej, Czerwona Lista IUCN, Polska Czerwona Księga Roślin i Czerwona Lista Zwierząt Zagrożonych Wyginięciem w Polsce. Istotnym celem projektu jest również stworzenie rezerw genów gatunków roślin typowych dla tego gatunku Ostoja Nidziańska, które zagrożone są wyginięciem. Pośrednim celem jest odbudowa pastwisk opuszczonych w latach 80-tych, które będą miały wpływ na utrzymanie dobrego stanu siedlisk łąkowych i gatunków zwierząt tam mieszkających przez wiele lat. Ich powstanie spowoduje utworzenie nowych miejsc pracy i przywracanie wzorców kulturowych związanych z wypasem. Dodatkowym celem projektu jest aktywizacja społeczności lokalnej pod względem zwiększenia ekologiczności i świadomość związana z zagrożeniem i potrzebą ochrony jednego z najcenniejszych ekosystemów Ponidzia, a także edukacja skierowana do dużej grupy odbiorców. |
D2. Monitoring Hydrologiczny. Działanie UR w Krakowie |
Dane gromadzone posłużą w pierwszej kolejności do przygotowania modeli hydraulicznych delty śródlądowej oraz map rozdziału wód w rejonie delty śródlądowej oraz siedliska lasy łęgowego Młodzawy. Stworzone modele zastosowane zostaną do przeprowadzenia wariantowych symulacji nawodnienia obecnie wysychających obszarów łąk, pastwisk, trzęsawisk, wilgotnych lasów, torfowisk i bagien. Modele wariantowe uwzględniać będą zarówno rozdział wód przed jak i po wykonanej regulacji Nidy oraz prac melioracyjnych w jej dolinie. Przedstawione zostaną koncepcje zmian w istniejących systemach wodnych oraz scenariusze postępowania. |
Beneficjenci | 1. Beneficjent Koordynujący: Województwo Świętokrzyskie - Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach 2. Współbeneficjent: Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Pińczów 3. Współbeneficjent: Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie 4. Współbeneficjent: Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie |
Skład zespołu UR w Krakowie:
Koordynator i specjalista ds. inżynierii rzecznej | dr hab. inż. Andrzej Strużyński | 12 662 4172 | rmstruzy@cyf-kr.edu.pl |
Specjalista ds. monitoringu hydrologicznego | dr hab. inż. Andrzej Bogdał | ||
Specjalista ds. monitoringu hydrologicznego | dr hab. inż. Tomasz Kowalik | ||
Specjalista ds. hydrauliki | dr hab. inż. Leszek Książek, prof. UR | ||
Specjalista ds. inżynierii rzecznej | dr inż. Jacek Florek | ||
Specjalista ds. inżynierii rzecznej | dr inż. Agnieszka Woś | ||
Specjalista ds. modelowania numerycznego | dr inż. Maciej Wyrębek | ||
Specjalista ds. inżynierii rzecznej – starszy technik | mgr. inż Adam Nowak | ||
Pracownik ds. spraw administracyjnych | mgr inż. Ewa Bielecka | 12 662 41 46, 40 27 |
Kierownik projektu:
dr hab. inż. Andrzej Strużyński ,
tel. 12 662 41 72
e-mail: andrzej.struzynski@urk.edu.pl
„ODTWORZENIE ORAZ ZACHOWANIE TORFOWISK NA OBSZARACH NATURY 2000 I ZIELONEJ INFRASTRUKTURY”
Okres realizacji: 01.12.2022 r. – 30.11.2032 r.
Budżet projektu: 35 943 586,95 EUR
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu LIFE (LIFE21 IPE/PL/069640) i współfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (3374/2022/Wn50/OP-WK-LF/D)
Informacje o projekcie: https://wetlands.pl/
Zespół projektowy URK:
Zastępca Kierownika Projektu |
prof. dr hab. inż. Stanisław Małek telefon: 12 662 50 83 e-mail: stanislaw.malek@urk.edu.pl |
Ekspert merytoryczny |
prof. dr hab. inż. Ewa Błońska telefon: 12 662 50 32 e-mail: ewa.blonska@urk.edu.pl |
Ekspert merytoryczny |
prof. dr hab. inż. Jarosław Lasota telefon: 12 662 50 32 e-mail: jaroslaw.lasota@urk.edu.pl |
Ekspert ds. analiz chemizmu wody |
dr inż. Michał Jasik telefon: 12 662 50 83 e-mail: michal.jasik@urk.edu.pl |
Obsługa administracyjno-finansowa |
dr inż. Beata Jop tel. 12 662 42 53 e-mail: beata.jop@urk.edu.pl
dr inż. Patrycja Rajtar tel. 12 662 48 54 e-mail: patrycja.rajtar@urk.edu.pl |
Norweski Mechanizm Finansowy 2014-2021
„Ammonia as carbon free fuel for internal combustion engine driven agricultural vehicle” – ACTIVATE”
Projekt finansowany w ramach konkursu POLNOR 2019 ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jako Operatora Programu „Badania stosowane” realizowanego w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 |
„Ammonia as carbon free fuel for internal combustion engine driven agricultural vehicle” – ACTIVATE
Okres realizacji: 01.10.2020 r. – 31.12.2023 r.
Projekt finansowany w ramach konkursu POLNOR 2019 ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jako Operatora Programu „Badania stosowane” realizowanego w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021
Umowa nr NOR/POLNOR/ACTIVATE/0046/2019-00
Budżet projektu: 6 770 700,21 zł
Skład Konsorcjum Przemysłowo – Naukowego:
- Politechnika Śląska - Promotor Projektu
- Norwegian University of Science and Technology – Lider Norweski
- Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie – Partner Naukowy
- LOGE Polska Sp. z o.o. – Partner Przemysłowy
Największym wyzwaniem stojącym za współczesnym światem jest uczynienie sektora energetycznego, pojazdów drogowych i terenowych oraz innego rodzaju transportu wolnym od emisji CO2 w celu złagodzenia jego negatywnego wpływu na zmiany klimatyczne.
Można to osiągnąć poprzez zastąpienie paliw kopalnych odnawialnymi źródłami energii. Na przykład amoniak, podobnie jak wodór, jest uważany za jedno z najważniejszych czystych źródeł energii nie powodujących emisji dwutlenku węgla. W związku z tym tendencja do jego wykorzystania w najbliższej przyszłości będzie wzrastać. Jednym z największych rynków odpowiedzialnych za emisję CO2 jest transport terenowy, do którego zaliczyć można np. pojazdy rolnicze. Jedynie w Unii Europejskiej silniki wysokoprężne wykorzystywane w rolnictwie mają największy udział w inwentaryzacji emisji NOx i PM 2,5 poza drogami, odpowiadając odpowiednio za 63% i 70% całkowitej emisji tych zanieczyszczeń.
Liczby te pokazują, że problem jest ogromny, a wykorzystanie amoniaku do opracowania bardziej ekologicznych i wydajnych układów napędowych pojazdów rolniczych jest aktualny i nie można go lekceważyć. W ramach projektu zostanie przetestowany i zademonstrowany proces rozwoju technologii ACTIVATEngine do układu napędowego pojazdów rolniczych wyposażonych w silnik z wtryskiem bezpośrednim (DI) o zapłonie samoczynnym (CI). Technologia zostanie opracowana z wykorzystaniem połączenia prac eksperymentalnych i numerycznych, bardzo cennych na etapie optymalizacji technologii.
Sam amoniak powoduje wiele trudności, począwszy od silnie korozyjnego charakteru, a skończywszy na toksyczności. Niemniej jednak korzyść ze stosowania amoniaku jako alternatywnego paliwa, które nie powoduje emisji CO2, gdy jest stosowany w silnikach wysokoprężnych, wydaje się warta podjęcia ryzyka, które za nim stoi. Ogromny wysiłek, jaki trzeba podjąć, aby opracować technologię, która może poprawić stabilność procesu spalania amoniaku, pokazując jednocześnie, że projektowana infrastruktura i używane urządzenia mogą być eksploatowane w bezpieczny sposób, bez powodowania problemów zdrowotnych, zostanie w przyszłości zwrócony.
Celem projektu ACTIVATE jest opracowanie nowej technologii bezpośredniego wtrysku amoniaku, która ma pomóc w poprawie parametrów pracy silnika zasilanego NH3 wykorzystywanego w przemyśle rolniczym.
Kierownik projektu:
dr inż. Marcin Jewiarz, prof. UR,
tel. 12 662 46 43
e-mail: marcin.jewiarz@urk.edu.pl
Specjalista ds. administracyjnych i finansowych:
mgr inż. Patrycja Rajtar,
tel. 12 662 48 54
e-mail: patrycja.rajtar@urk.edu.pl
Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego
Zintegrowane podejście do ochrony ekosystemów przed inwazyjnymi roślinami obcymi w południowej Polsce
„Zintegrowane podejście do ochrony ekosystemów przed inwazyjnymi roślinami obcymi w południowej Polsce”
Projekt realizowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach Programu
„Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”, obszar programowy „Środowisko naturalne i ekosystemy"
Czas trwania projektu: 09.06.2021-29.04.2024r.
Koszty projektu: 4 529 239,13 zł
W tym kwota dofinansowania 3 849 853,20 zł
Projekt realizowany w partnerstwie.
Nazwy Partnerów:
Uniwersytet Śląski w Katowicach – Lider
NIBIO Norweski Instytut Bioekonomiczny
Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Magurski Park Narodowy
Instytut Technologiczno-Przyrodniczy
Instytut Zootechniki - Państwowy Instytut Badawczy
Cel Projektu:
Wzmocnienie odporności wybranych ekosystemów na negatywne skutki zmian klimatu poprzez ich kompleksową ochronę przed wnikaniem inwazyjnych gatunków roślin, opartą na ich wczesnym wykrywaniu oraz identyfikacji dróg ich rozprzestrzeniania, a także zwiększenie świadomości społeczeństwa.
Inwazyjne gatunki roślin - IAP Invasive Alien Plants stanowią współcześnie jedno z największych zagrożeń dla bioróżnorodności w skali globalnej, powodują szkody w gospodarce, negatywnie oddziałują na zdrowie człowieka. Rejony południowej Polski należą do szczególnie dotkniętych inwazją IAP, dlatego planowane jest ograniczanie ich dalszego rozprzestrzeniania, potraktowane jako rozwiązanie modelowe.
Na podstawie przeprowadzonej oceny zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się IAP na wybranych obszarach Polski południowej do działań włączone zostały 2 parki narodowe, 4 obszary Natura 2000, 2 rezerwaty przyrody oraz obszary nieobjęte ochroną, zlokalizowane w 7 gminach.
Projekt zakłada kompleksowe podejście, uwzględniające działania z zakresu aktywnej ochrony ekosystemów lądowych i nadrzecznych wraz z monitorowaniem osiągniętych efektów zwalczania IAP i odtwarzania wybranych zbiorowisk roślinnych oraz edukację ekologiczną.
Kierownik projektu:
dr hab. inż. Agnieszka Synowiec profesor UR
e-mail: agnieszka.synowiec@urk.edu.pl
telefon: 12 662 43 69
Obsługa administracyjna:
mgr inż. Patrycja Zając
e-mail: patrycja.zajac@urk.edu.pl
telefon: 12 662 41 98
Visegrad Fund
„Sustainable beekeeping in Visegrad group”
„Sustainable beekeeping in Visegrad group”
Kierownik projektu:
prof. dr hab. inż. Józef Hernik
tel.: 12 662 41 54
e-mail: jozef.hernik@urk.edu.pl
Water Rennovation in Ukraine
Kierownik projektu:
dr hab. inż. Andrzej Strużyński
tel.: 12 662 41 72
e-mail: andrzej.struzynski@urk.edu.pl
Exchange of Knowledge ConcerningEcological and Sustainable Packaging
Kierownik projektu:
dr hab. inż. Piotr Kulawik, prof. URK
tel.: 12 662 48 06
e-mail: piotr.kulawik@urk.edu.pl