Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020
Innowacyjna technologia produkcji owoców jagodowych na przykładzie maliny o podwyższonej zawartości związków bioaktywnych oraz zwiększonej wartości handlowej
„Innowacyjna technologia produkcji owoców jagodowych na przykładzie maliny o podwyższonej zawartości związków bioaktywnych oraz zwiększonej wartości handlowej", finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, w ramach działania WSPÓŁPRACA objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Umowa nr: 00024.DDD.6509.00014.2019.07.
https://agrowiosna.sante.futurity.pl/
Kierownik Projektu:
prof. dr hab. inż. Maciej Kuboń
telefon: 12 662 47 06
e-mail: maciej.kubon@urk.edu.pl
Operacja „Opracowanie i wdrożenie innowacyjnego prototypu mobilnego laboratorium andrologicznego w celu utworzenia banku nasienia ogierów rasy huculskiej i małopolskiej
Nazwa programu: Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, Działanie 16 „Współpraca”
Całkowity budżet operacji: 1 835 620,00 PLN
Kwota pomocy: 1 617 560,00 PLN
Numer umowy o przyznaniu pomocy: 00014.DDD.6509.00130.2019.06
Źródła finansowania operacji:
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - 1 029 253,42 zł,
krajowe środki publiczne - 588 306,58 zł,
środki własne Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie - 218 060,00 zł
Okres realizacji projektu: 01.11.2020 r. – 31.12.2022 r.
Projekt realizowany jest w konsorcjum o nazwie GRUPA OPERACYJNA ANDROBUS, którą tworzą:
- Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie,
al. Mickiewicza 21, 31-120 Kraków - Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, ul. Osiedlowa 9, 32-082 Karniowice
- Bogusław Dąbrowski, Klepacze 1, 27-230 Brody
Głównym założeniem projektu jest utworzenie Banku Materiałów Biologicznych, w którym magazynowane będzie nasienie (Bank Nasienia) oraz krew i DNA (Bank Genów) pozyskane od cennych i pożądanych w populacji, ogierów rasy huculskiej i małopolskiej, a w przyszłości również cennych ogierów innych ras koni objętych programem ochrony. Celem równorzędnym będzie utworzenie mobilnego laboratorium andrologicznego, które usprawni magazynowanie nasienia. Należy zaznaczyć, że do Banku Nasienia, będzie kierowane nasienie ogierów wolnych od wad genetycznych, co zostanie osiągnięte dzięki wykorzystaniu najnowszych technik stosowanych w genetyce koni. Opracowanie innowacyjnych metod waloryzacji i przechowywania materiału genetycznego stworzy gwarancję zachowania specyficznych cech rasowych oraz zmienności genetycznej tych ras.
Do realizacji wyznaczonych celów konieczne będzie:
- opracowanie procedur dotyczących wyboru dawców materiału genetycznego na podstawie inwentaryzacji oraz jego pozyskiwania
- utworzenie mobilnej stacji pobierania i konserwacji nasienia ogiera będącej unikatowym i innowacyjnym systemem, pozwalającym na terenową, obiektywną analizę ejakulatu, jego kriokonserwacji w ciekłym azocie a następnie dostarczenie do BMB.
- tworzenie kolekcji materiału biologicznego (nasienia, krwi). W przypadku nasienia dokonana będzie komputerowo wspomagana ocena ruchliwości plemników (CASA). Na podstawie krwi ustalony będzie kariotyp oraz oznaczone markery DNA.
Strona internetowa Operacji: http://www.androbus.pl/
Kierownik projektu:
prof. dr hab. inż. Monika Bugno-Poniewierska
tel.: 12 662 41 45
e-mail: monika.bugno-poniewierska@urk.edu.pl
Obsługa administracyjno-finansowa:
mgr inż. Beata Jop, tel. 12 662 42 53
e-mail: beata.jop@urk.edu.pl
Wirtualne pole, realny produkt” – stworzenie nowatorskiego modelu sprzedaży produktów rolnych
Operacja realizowana w ramach działania WSPÓŁPRACA objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Beneficjent: Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Dofinansowanie projektu: 1 448 368,00 zł
Okres realizacji projektu: 01.03.2020 r. – 30.11.2022 r.
Nazwa Grupy Operacyjnej: Grupa Wirtualne Pole
Lider Grupy Operacyjnej: IQon Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Partnerzy:
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Grzegorz Patoła – właściciel gospodarstwa rolnego
Marcin Natanek – właściciel firmy
Cel operacji:
Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie innowacyjnego modelu sprzedaży produktów rolnych w postaci serwisu internetowego, umożliwiającego zamówienie uprawy produktów rolnych bezpośrednio u rolnika na konkretnym, wydzielonym obszarze pola uprawnego. Operacja ta zakłada wprowadzenie do obrotu produktów (warzywa, owoce) objętych załącznikiem nr 1 do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Projekt poprzez wprowadzenie nowej technologii informatycznej, nowych metod organizacji wprowadzania do obrotu produktów rolnych oraz nowych metod marketingu, ma na celu stworzenie nowych możliwości dla rolników oraz konsumentów na terenie całego kraju, ze szczególnym uwzględnieniem małych gospodarstw rolnych.
Opis realizacji operacji:
Rozwiązanie, jakim jest stworzenie „wirtualnego pola”, polega na wprowadzeniu nowatorskiego sposobu składania zamówienia i jego realizacji, w którym jedynym „pośrednikiem” między rolnikiem a konsumentem będzie stworzony na potrzeby projektu serwis internetowy. Konsument ma możliwość „wydzierżawienia” konkretnego fragmentu pola u rolnika, zlecenia mu uprawy konkretnych produktów rolnych, a także sposobu przechowywania i dostarczenia upraw.
Projekt polega na opracowaniu i wdrożeniu innowacyjnej platformy do kontraktowej sprzedaży rolniczej w modelu partycypacji rolnika i konsumenta w pięciu etapach czteromiesięcznych, dostosowanej do realiów i potrzeb grup docelowych.
Operacja ta wymaga stworzenia zaawansowanych modułów, opartych na autorskich algorytmach informatycznych. Zastosowanie tych rozwiązań umożliwi połączenie
w jednej operacji zamówienia produktów rolnych, ich wyceny, a także usług dodatkowych, takich jak: przechowywanie, mrożenie, robienie przetworów oraz transport produktów.
Moduł inteligentnej wyceny produktów i usług rolnika – umożliwi wycenę produktów, bazując na algorytmie, czerpiącym informacje z ustawień preferencji rolnika, zakresu jego oferty, cech jego działki, a także z bazy wiedzy rolniczej oraz informacji
o cenach obowiązujących aktualnie na rynku. Moduł ten pozwoli na szybką i adekwatną wycenę produktów i usług rolnika.
Moduł tworzenia wirtualnego pola – umożliwi graficzne przedstawienie pola uprawnego z podziałem na sektory.
Moduł inteligentnego tworzenia zamówienia – umożliwi złożenie zamówienia wykonalnego na danym terenie, poprzez zastosowanie algorytmów, które będą czerpać informacje z danych o preferencjach zamawiającego, z danych o rolniku, jego polu i ofercie, a także z danych zawartych w bazie wiedzy rolniczej. Wynikiem będzie skonfigurowanie optymalnego zamówienia z informacją o jego cenie, wielkości spodziewanych plonów czy też terminów ich zbiorów.
Moduł generowania rozpiski prac rolnych – umożliwi stworzenie harmonogramu prac
z podziałem na poszczególne okresy w oparciu o dane z konkretnego zamówienia
i w odniesieniu do konkretnego fragmentu pola oraz rolnika. Moduł ten bazować będzie na algorytmie czerpiącym dane z zamówienia i bazy wiedzy rolniczej.
Moduł wiedzy rolniczej – służyć będzie do gromadzenia i skategoryzowania wiedzy rolniczej w taki sposób, aby mogła być ona wykorzystywana przez pozostałe moduły.
Rezultaty operacji:
Efektem realizacji projektu będzie powstanie nowej technologii, w postaci serwisu internetowego, umożliwiającej wprowadzenie do obrotu produktów rolnych.
Rolnicy uzyskają nowe narzędzie sprzedaży produktów rolnych, znacznie ograniczające ilość pośredników sprzedaży, co przełoży się na zwiększenie marży oferowanych produktów. Wprowadzenie tego rozwiązania będzie wiązało się z koniecznością zmiany sposobu uprawy warzyw i owoców, a także zwiększeniem w niektórych przypadkach nakładu pracy rolnika. W efekcie spowoduje to jednak wzrost rentowności gospodarstwa rolnego – sprzedawany będzie produkt wraz z usługą, co przełoży się na większe zyski. Rolnik będzie miał także możliwość podpisania z konsumentem umowy na wynajem działki uprawnej, co zagwarantuje rolnikowi zysk niezależnie od plonów
w danym roku.
Konsumenci uzyskają nowe narzędzie do zaopatrywania się w produkty rolne ze sprawdzonego źródła. Zostaną „włączeni” w proces produkcji warzyw i owoców, poprzez uczestnictwo w procesie planowania, produkcji rolnej oraz zbiorów – konsumenci będą mieli możliwość samodzielnej uprawy swoich produktów pod nadzorem rolnika lub zlecenia rolnikowi sposobu uprawy i zbioru produktów, a także dodatkowych usług, takich jak przechowywanie czy przetwarzanie tych produktów.
Kierownik projektu:
dr inż. Jacek Puchała,
e-mail: jacek.puchala@urk.edu.pl,
telefon: 12 662 43 31 (28)
Obsługa administracyjna:
mgr inż. Patrycja Zając,
e-mail: patrycja.zajac@urk.edu.pl,
telefon: 12 662 41 98
Operacja „Środowiskowe i społeczne efekty prac urządzeniowo-rolnych w Polsce
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Partner KSOW
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji 30-198 Kraków, ul. Balicka 253 C
Nazwa operacji
Środowiskowe i społeczne efekty prac urządzeniowo-rolnych w Polsce
Termin realizacji operacji
01.07.2020 r. – 29.10.2021 r.
Kwota dofinansowania
442 330,92 zł
Cele i efekty operacji
Celem operacji jest określenie wymiernego wkładu prac urządzeniowo-rolnych – w tym głównie scaleń gruntów – w realizację celów środowiskowych i społecznych na obszarach wiejskich w Polsce.
Cele szczegółowe obejmują:
- Opracowanie ekspertyz obejmujących wypracowanie metodyki i dokonanie oceny prowadzonych prac na 8 obiektach scaleniowych z 4 województw.
- Rozpropagowanie wyników ekspertyz poprzez przeprowadzenie ogólnopolskiego seminarium, wydanie publikacji drukowanej oraz stworzenie strony internetowej operacji.
- Zwiększenie wiedzy społeczeństwa i potencjalnych beneficjentów dotyczących możliwości wynikających z realizacji prac urządzeniowo-rolnych, do czego mogą się przyczynić wyżej wymienione działania promocyjne.
Formy realizacji operacji:
- Wydanie publikacji pt. „Środowiskowe i społeczne efekty prac urządzeniowo-rolnych” , która zostanie udostępniona uczestnikom ogólnopolskiego seminarium oraz rozdystrybuowana bibliotekom, instytucji zarządzającej PROW 2012-2020 – Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wybranym instytucjom i ośrodkom naukowym zajmującym się pracami urządzeniowo-rolnymi w Polsce.
- Opracowanie trzech ekspertyz dotyczących oceny wkładu prac urządzeniowo-rolnych, w tym głównie scaleń, w realizację korzyści środowiskowych i społecznych na obszarach wiejskich w Polsce, jako centralne elementy operacji:
- Ekspertyza nr 1 „Opracowanie metodyki i zakresu oceny wkładu prac urządzeniowo-rolnych w realizację celów środowiskowych i społecznych na obszarach wiejskich w Polsce”;
- Ekspertyza nr 2 „Ocena wkładu zrealizowanych prac urządzeniowo-rolnych w realizację celów środowiskowych i społecznych na obszarach wiejskich na przykładzie 4 obiektów – po jednym obiekcie z województw (alfabetycznie): dolnośląskiego, lubelskiego, małopolskiego i śląskiego w perspektywie PROW 2007-2013 lub 2014-2020”;
- Ekspertyza nr 3 „Ocena wkładu założeń do projektów scalenia gruntów w realizację celów środowiskowych i społecznych na obszarach wiejskich na przykładzie 4 obiektów – po jednym obiekcie z województw (alfabetycznie): dolnośląskiego, lubelskiego, małopolskiego i śląskiego zrealizowanych w perspektywie PROW 2014-2020”.
- Organizacja ogólnopolskiego seminarium pn. „Środowiskowe i społeczne efekty prac urządzeniowo-rolnych” dla kadry kierowniczej i przedstawicieli podmiotów, które są lub powinny być zaangażowane w prace urządzeniowo-rolne.
- Utworzenie strony internetowej pn. „Środowiskowe i społeczne efekty prac urządzeniowo-rolnych”, służącej upublicznieniu wyników operacji.
Operacja skierowana jest do:
Rolników i właścicieli gruntów, na których nie realizowano dotychczas prac urządzeniowo rolnych oraz kadry kierowniczej i przedstawicieli podmiotów, które powinny być zaangażowane w prace urządzeniowo-rolne we wszystkich województwach:
- Urzędów Gmin,
- Wojewódzkich Biur Geodezji i Terenów Rolnych,
- Urzędów Wojewódzkich (departamenty/wydziały merytoryczne),
- Urzędów Marszałkowskich (departamenty, wydziały merytoryczne),
- Samorządów lokalnych,
- Oddziałów Terenowych Krajowych Ośrodków Wsparcia Rolnictwa,
- Ośrodków Doradztwa Rolniczego,
- Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska,
- Regionalnych Zarząd Gospodarki Wodnej oraz podległych im Zarządów Zlewni i Nadzorów Wodnych,
- Oddziałów Terenowych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
https://prace_urzadzeniowo-rolne.urk.edu.pl
Zespół projektowy:
Kierownik projektu:
dr hab. inż. Jacek Pijanowski, prof. UR, tel. 12 662 45 54
e-mail: jacek.pijanowski@urk.edu.pl
Obsługa administracyjno-finansowa:
mgr inż. Beata Jop, tel. 12 662 41 98
e-mail: beata.jop@urk.edu.pl