Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego 2014 - 2020 Oś Priorytetowa 10 - Wiedza i Kompetencje
Małopolska chmura edukacyjna – nowy model nauczania
https://e-chmura.malopolska.pl/
Kierownik projektu:
mgr inż. Urszula Jabłońska-Korta,
e-mail: u.jablonska@urk.edu.pl,
telefon: 12 662 42 78
Obsługa administracyjna:
mgr inż. Patrycja Zając,
e-mail: patrycja.zajac@urk.edu.pl,
telefon: 12 662 41 98
Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II
MODERNIZACJA KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO W MAŁOPOLSCE II
Projekt „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II” współfinansowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Zadanie stanowi kontynuację i rozszerzenie działań pilotażowych wdrażanych w latach 2014-2015 obejmujących realizację zajęć dydaktycznych dla uczniów z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informatyczno-komunikacyjnych.
Okres realizacji: 01.01.2016 r. – 30.09.2023 r.
Cel projektu: zwiększenie szans na zatrudnienie uczniów kształcących się w szkołach zawodowych poprzez poprawę efektywności kształcenia zawodowego oraz podniesienie
u uczniów małopolskich gimnazjów zdolności do podejmowania właściwych decyzji dotyczących dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej. Działania skierowane są do uczniów i kadry szkół oraz placówek prowadzonych przez województwo małopolskie.
Rezultat: podniesienie atrakcyjności kształcenia poprzez zwiększenie konkurencyjności na rynku pracy, uzyskanie dodatkowych kompetencji, wzmocnienie współpracy z przedsiębiorcami, inwestycje w infrastrukturę -wspieranie i rozwój kształcenia zawodowego w regionie, w tym CKZ
w subregionach w zakresie tworzenia sieci nowoczesnych placówek kształcenia zawodowego współpracujących z przedsiębiorcami– odpowiadających na potrzeby rynku pracy -wdrażanie nowego modelu nauczania z wykorzystaniem TIK w zakresie 7 obszarów zawodowych, we współpracy z uczelniami, jego upowszechnianie i przeszkolenie nauczycieli. Rezultat: poszerzenie wiedzy z zakresu przedmiotów zawodowych z wykorzystaniem TIK dla ok. 2000 uczniów
i przeszkolenie 400 nauczycieli z kompetencji cyfrowych -wsparcie orientacji zawodowej uczniów gimnazjów.
Prowadzenie działań w komponencie Małopolskiej Chmury Edukacyjnej przez Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie odbywać się będzie w obszarze żywność oraz środowisko. W ramach zadań planuje się przeprowadzenie następujących typów zajęć, których odbiorcami będą uczniowie małopolskich techników:
- zajęcia on-line prowadzone będą z wykorzystaniem nowoczesnych TIK-funkcjonalności sprzętu „chmurowego”, umożliwią jak najlepsze korzystanie z potencjału intelektualnego uczelni za pośrednictwem nauczycieli akademickich realizujących wykłady/ćwiczenia
w formie videokonferencji.
- warsztaty letnie oraz weekendowe umożliwią poznanie uczniom środowiska szkoły wyższej, co ma docelowo zwiększyć ich świadomość w zakresie wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej.
Wartość projektu dla UR: 1 012 176,00 zł
Wysokość dofinansowania dla UR: 910 958,40 zł
Wysokość wkładu własnego UR: 101 217,60 zł
Kierownik projektu:
mgr inż. Urszula Jabłońska-Korta,
e-mail: u.jablonska@urk.edu.pl,
telefon: 12 662 42 78
Obsługa administracyjna:
mgr inż. Patrycja Zając,
e-mail: patrycja.zajac@urk.edu.pl,
telefon: 12 662 41 98
Małopolska chmura edukacyjna
https://e-chmura.malopolska.pl/
„Małopolska Chmura Edukacyjna” to innowacyjna propozycja przekazywania wiedzy oraz przybliżania osiągnięć naukowych uczelni wyższych przy wykorzystaniu technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych uczniom w Małopolsce. Przedsięwzięcie Małopolska Chmura Edukacyjna to wspólne partnerstwo i współpraca pomiędzy Województwem Małopolskim oraz wiodącymi uczelniami wyższymi z Małopolski oraz organami prowadzącymi szkoły ponadpodstawowe.
Przedsięwzięcie Małopolska Chmura Edukacyjna realizowane jest przez projekty, które są wzajemnie ze sobą powiązane i obejmują:
- wyposażenie szkół i uczelni wyższych w sprzęt służący do komunikacji poprzez sieć internetową w ramach projektu Małopolska Chmura Edukacyjna realizowanego z RPO WM 2014-2020 Poddziałanie 2.1.3 E-usługi w edukacji, którego liderem jest Akademia Górniczo-Hutnicza, a Województwo Małopolskie – wraz z uczelniami wyższymi oraz organami prowadzącymi szkoły ponadgimnazjalne – partnerem
- koordynacja realizacji zajęć edukacyjnych w technikach i liceach, z przedmiotów ogólnych w ramach projektu „Małopolska Chmura Edukacyjna-nowy model nauczania”
- koordynacja i realizacja zajęć z przedmiotów zawodowych dla techników w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego II”
- realizacja zajęć edukacyjnych w technikach i liceach, z przedmiotów ogólnych w ramach realizacji projektów konkursowych
Przedsięwzięcie Małopolska Chmura Edukacyjna zakłada prowadzenie innowacyjnych zajęć edukacyjnych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z wykorzystaniem potencjału szkół wyższych w Regionie poprzez realizację wspólnych projektów badawczych, prowadzenie wirtualnych zajęć wykładowych i laboratoryjnych w oparciu o infrastrukturę i nowoczesną technologię. informacyjno-komunikacyjnych, co pozwoli na podniesienie poziomu nauczania oraz kształtowanie kompetencji kluczowych. Dzięki Małopolskiej Chmurze Edukacyjnej uczniowie szkół ponadgimnazjalnych otrzymają możliwość kontaktu z nauką, będą mogli rozwijać swoje zainteresowania i talenty przy wsparciu najlepszych uczelni, co ułatwi im wybór właściwego kierunku studiów. Z kolei uczelnie będą miały możliwość współpracy z najzdolniejszymi uczniami w Małopolsce.
Zajęcia dla uczniów liceów i techników prowadzone są przez pracowników naukowych uczelni wyższych przy współpracy z nauczycielami ze szkół do których uczęszczają uczniowie w oparciu o nowoczesne techniki informacyjno-komunikacyjne, umożliwiające wytwarzanie, przetwarzanie materiałów dydaktyczno-edukacyjnych, zdalną współpracę nauczycieli akademickich i szkół.
Do celów ogólnych należą:
- wykreowanie innowacyjnego środowiska wsparcia procesów edukacyjnych technologiami ICT bazującego na modelu chmurowym oraz wysokiej jakości komunikacji multimedialnej,
- umożliwienie uczelniom bezpośredniej współpracy z najzdolniejszymi uczniami Małopolski,
- zwiększenie świadomości uczniów dot. wyboru kierunku studiów,
- rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, niezbędnych do funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym i zwirtualizownej przestrzeni edukacyjnej szkoły wyższej,
- sprawdzenie w praktyce innowacyjnych rozwiązań oraz nowoczesnych technologii komunikacyjno-informatycznych i możliwości ich adaptacji w przyjętym środowisku.
Pilotażowe wdrożenie modelu chmury edukacyjnej objęło 21 szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa małopolskiego oraz 6 wiodących uczelni w Krakowie (Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Pedagogiczny, Uniwersytet Rolniczy).
MCHE w ramach RPO WM 2014-2020:
realizacja zajęć on-line i kół z ok. 20 obszarów tematycznych (min: matematyka, biologia, chemia, budownictwo, informatyka, fizyka, geografia, przedsiębiorczość, język angielski, kognitywistyka, dziennikarstwo, branże: mechaniczno-mechatroniczna, żywność, środowisko, elektryczno-elektroniczna, turystyka, język niemiecki, język francuski)
realizacja zajęć w 130 szkołach (w tym 22 powiaty)
liczba uczniów biorących udział w zajęciach: 24 000
liczba godzin zajęć przeprowadzonych w szkołach: ponad 20 000
liczba godzin zajęć przeprowadzonych na uczelniach: 7500
liczba opracowanych scenariuszy zajęć: 1200
realizacja zajęć w bibliotekach dla uczniów szkół, które nie zostaną wyposażone w sprzęt chmurowy
szkolenia 2600 nauczycieli z TIK
10 partnerów odpowiedzialnych za treści edukacyjne: UJ, AGH, UP, UEK, PK, UR, Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie, Wyższa Szkoła Ekologii i Turystyki w Suchej Beskidzkiej oraz Fundacja Centrum Kopernika Partner Stowarzyszenie "Miasta w Internecie" oraz realizator Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Podsumowanie projektu Małopolska Chmura Edukacyjna - nowy model nauczania (realizacja 1 styczeń 2016 - 29 grudnia 2023r.)
6040 nauczycieli uzyskało kwalifikacje lub nabyło kompetencje po opuszczeniu programu,
11802 uczniów nabyło kompetencje kluczowe lub umiejętności uniwersalne po opuszczeniu programu,
zrealizowano 4656 godzin zajęć online i 3287 godzin zajęć kół naukowych oraz 11488 godzin zajęć na warsztatach,
opracowano 2617 scenariuszy do zajęć online i kół naukowych,
10195 osób objęto wsparciem w zakresie zwalczania lub przeciwdziałania skutkom pandemii COVID-19,
10053 osób objęto szkoleniami, doradztwem w zakresie kompetencji cyfrowych,
utworzono Pracownię Wschodzących Technologii Cyfrowych w Tarnowie
utworzono 4 pracownie STEAM w Ośrodkach w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Oświęcimiu.
Podsumowanie projektu Małopolska Chmura Edukacyjna (realizacja 29 czerwca 2017 - 31 marca 2021)
W ramach projektu Małopolska Chmura Edukacyjna nr RPMP.02.01.03-12-0191/16 dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego RPO WM na lata 2014-2020, Poddziałanie 2.1.3 E-usługi w edukacji, Województwo Małopolskie oraz jednostki wojewódzkie: Zespół Szkół Małopolska Szkoła Gościnności im. Tytusa Chałubińskiego w Myślenicach, Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego im. Stanisława Marusarza w Zakopanem, Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie wraz z Ośrodkami w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Oświęcimiu, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie wraz z Filami w Olkuszu, Chrzanowie, Oświęcimiu, Wadowicach, Myślenicach, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu wraz z Filiami w Gorlicach, Limanowej, Nowym Targu oraz Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie zostały wyposażone w sprzęt teleinformatyczny w łącznej wysokości 3 557 706,51 zł. Zakupiony sprzęt służy do prowadzone e-usług edukacyjnych dla uczniów, szkoleń dla nauczycieli poprzez sieć internetową.
Kierownik projektu:
mgr inż. Urszula Jabłońska-Korta,
e-mail: u.jablonska@urk.edu.pl,
telefon: 12 662 42 78
Obsługa administracyjna:
mgr inż. Patrycja Zając,
e-mail: patrycja.zajac@urk.edu.pl,
telefon: 12 662 41 98