Program INNOGLOBO
HONTGR „Hydrożelowy opatrunek na trudno gojące się rany zawierający naturalne składniki pochodzenia z mleka owczego i wielbłądziego”
Projekt finansowany w ramach Programu INNOGLOBO
Koszt realizacji projektu: 1 499 313,79 PLN
Kwota dofinansowania dla URK: 700 782,54 PLN
Numer Umowy o Dofinansowanie: INNOGLOBO/3/73/HONTGR/2024
Źródła finansowania operacji: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Okres realizacji projektu: 01.11.2024 r. - 31.10.2027 r.
Projekt realizowany jest w konsorcjum stworzonym z trzech podmiotów:
Lider konsorcjum:
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
Mickiewicza 30
30-059 Kraków
Partnerzy:
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Mickiewicza 21
31-120 Kraków
Uniwersytet Jagielloński
Gołębia 24, 31-007 Kraków
Cel projektu:
Opracowanie gradientowego opatrunku sfunkcjonalizowanego substancjami bioaktywnymi z mleka owczego i wielbłądziego. Istotnym elementem tego projektu będzie przeprowadzenie szczegółowych badań komórkowych i molekularnych określających bioaktywność opracowanego opatrunku.
Opis projektu:
Od początków dziejów medycyna zmaga się z problemem leczenia ran u ludzi i zwierząt. Jak wykazały dotychczas przeprowadzone badania zastosowanie opatrunków hydrożelowych znacznie przyśpiesza gojenie ran. Wzbogacenie takiego opatrunku naturalnymi substancjami o potencjale leczniczym może poprawić proces regeneracji skóry, zwłaszcza w przypadku trudno gojących się ran. Naturalnymi produktami bogatymi w substancje bioaktywne, wspomagające regenerację skóry i gojenie się ran jest mleko owcze i wielbłądzie. W dobie chorób cywilizacyjnych opracowanie hydrożelowego materiału opatrunkowego, wzbogaconego aktywnymi substancjami, może pomóc w leczeniu ran np. cukrzycowych. W pierwszym zadaniu badawczym zostanie opracowany hydrożelowy wielowarstwowy materiał opatrunkowych, który będzie zawierał substancje bioaktywne mleka owczego i wielbłądziego. W tym celu zostanie pobrane mleko owcze i wielbłądzie, pozyskane z lokalnych hodowli znajdujących się na terenie Polski, a następnie przygotowany liofilizat. Obydwa produkty (mleko surowe i liofilizat mleka) będą poddane każdorazowo pełnej analizie składu chemicznego. Wytworzone zostaną trzy warianty hydrożelowych opatrunków z liofilizatem mleka owczego i wielbłądziego, o ustalonym składzie aktywnych związków. Opatrunki te zostaną przebadane fizykochemicznie w celu ustalenia ich właściwości mechanicznych, fizykochemicznych oraz trwałości w czasie. Kolejnym etapem badań będzie przeprowadzenie szczegółowych badań przesiewowych służących do biologicznej oceny wytworzonego opatrunku sfunkcjonalizowanego substancjami bioaktywnymi pochodzącymi z mleka owczego i wielbłądziego. Badania będą prowadzone z wykorzystaniem 3 układów metodycznych in vitro tj., odzwierciedlających prawidłowe stężenie cukru we krwi (strategia 1- normo glikemia), podwyższony poziom cukru we krwi notowany u pacjentów cukrzycowych (strategia 2- hiperglikemia) oraz stan zaawansowanej glikacji (strategia 3 - model wrzodu cukrzycowego). Pierwszy etap obejmować będzie testy komórkowe, które wykazują czy badany opatrunek wpływa na żywotność komórek oraz tempo zarastania rany. Drugi etap kaskady obejmuje testy biochemiczne, które sprawdzają poziom markerów stanu zapalnego z wykorzystaniem systemu Bio-Plex 200. Badania molekularne i epigenetyczne aktywności biologicznej gradientowego opatrunku zostaną przeprowadzone przez konsorcjanta zagranicznego.
Kierownik projektu:
dr hab. inż. Aneta Koronowicz prof. URK
telefon: 12 662 48 31
e-mail: aneta.koronowicz@urk.edu.pl
Obsługa administracyjno-finansowa:
mgr inż. Anna Rymut
telefon: 12 662 41 98
e-mail: anna.rymut@urk.edu.pl