Logo CAWP

Ocena jakości pszczół na podstawie asymetrii i rozmiaru skrzydeł

logotypy

Nazwa programu: V konkurs Tango

Całkowity budżet projektu: 248 380,00 PLN

Kwota pomocy: 248 380,00 PLN

Numer umowy o przyznaniu pomocy: Tango-V-A/0042/2021-00

Okres realizacji projektu: 01.05.2022 r.-  30.11.2023 r.

Opis projektu:

Szacuje się że w Polsce jest 1,68 milionów rodzin pszczelich, do których co roku pszczelarze wprowadzają około 300 tysięcy matek pszczelich zakupionych od hodowców. Znacząca część z tych matek nie jest przyjmowana przez rodziny pszczele, a koszty nie przyjęcia matki przez rodzinę pszczelą ponoszą pszczelarze. Wielu pszczelarzy narzeka na niską jakość matek pszczelich. Powodem tego może być duży popyt spowodowany dopłatami do ich zakupu i stosunkowo mała podaż. Obecnie przeżyciowa ocena jakości matek pszczoły miodnej ogranicza się do pomiaru masy ciała. Celem projektu jest wdrożenie metody oceny jakości matek pszczelich opartej na asymetrii i rozmiarach skrzydeł. Ocena matek na podstawie użyłkowania skrzydła ma wiele zalet w porównaniu do oceny na podstawie masy ciała. Rozmiary i kształt skrzydła w przeciwieństwie do masy nie zmieniają się w ciągu całego życia matki. W związku z tym ocena matki nie musi być ograniczona do krótkiego okresu po wygryzieniu z matecznika i może być weryfikowana w ciągu całego życia matki. W ramach prac badawczo-rozwojowych określona zostanie zależność pomiędzy masą matki pszczelej a rozmiarem i asymetrią skrzydła. W kolejnym kroku zaoferowana zostanie pszczelarzom bezpłatne badanie jakości matek pszczelich. Dzięki tym badaniom określone zostanie zainteresowanie wśród pszczelarzy odpłatną usługą oceny jakości matek pszczelich. Jeśli pszczelarze okażą się zainteresowani płatną usługą oceny jakości matek zostanie ona zaoferowana pszczelarzom. Przeprowadzone zostaną także rozmowy z przedsiębiorcami w celu znalezienia inwestora zainteresowanego rozwijaniem usługi oceny jakości matek pszczelich.

Zespół projektowy:

  • Kierownik projektu:

prof. dr hab. Adam Tofilski

tel.: 12 662 50 69

e-mail: adam.tofilski@urk.edu.pl

  • Obsługa administracyjno- finansowa:

mgr Sylwia Wróbel

tel.: 12 662 42 53

e-mail: s.wrobel@urk.edu.pl

SoilBioregener - innowacyjny nawóz o właściwościach HydroBioMikroAktywnych do regeneracji gleb produkcyjnych

logotypy

Projekt jest finansowany w  ramach Wspólnego Przedsięwzięcia Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz  Narodowym Centrum Nauki – TANGO.

Okres realizacji: 01.01.2021r. – 30.08.2022r.

Umowa TANGO-IV-A/0006/2019-00

Budżet projektu: 249 999,38 PLN

Celem projektu jest opracowanie i przetestowanie formuł nawozów efektywnie działających w zakresie regeneracji żyzności gleb tj. neutralizacji zakwaszenie i substancji toksycznych,  poprawy retencji wody i składników pokarmowych roślin, "inteligentnego" uwalniania składników pokarmowych i substancji wzrostowych sukcesywnie w marę rosnącego zapotrzebowania roślin, sekwestracji CO2 oraz zwiększenia liczebności lub wprowadzenia mikroorganizmów efektywnych w procesach przemiany materii. Wartością dodana zaproponowanych w projekcie formuł nawozów będzie wykorzystanie materiałów odpadowych.

Wydział:Rolniczo-Ekonomiczny Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

Personel badawczy: dr hab. inż. Monika Mierzwa-Hersztek, prof. URK, prof. dr hab. inż. Krzysztof Gondek

 

Kierownik Projektu:

dr hab. inż. Monika Mierzwa-Hersztek, prof. URK

profesor uczelni

Wydział Rolniczo-Ekonomiczny

Katedra Chemii Rolnej i Środowiskowej

adres: al. Mickiewicza 21, 31-120 Kraków

pokój nr: 340

telefon: 12 662 43 46

e-mail: monika.mierzwa@urk.edu.pl

Adres do korespondencji: 31-120 Kraków, al. Mickiewicza 21

 

Obsługa Administracyjna:

Patrycja Witek

Centrum Transferu Technologii

pokój nr: 4

telefon: 12 662 44 49

e-mail: patrycja.witek@urk.edu.pl

Adres do korespondencji: 31-120 Kraków, al. Mickiewicza 21

 

https://soilbioregener.urk.edu.pl/

PocetLAb - Innowacyjna metoda do wczesnego wykrywania stanów chorobowych u bydła mlecznego

logotypy

Projekt dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu TANGO 4.

   logotypy

 

Okres realizacji: 01.09.2020 - 30.04.2022.

Projekt dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu TANGO 4.

Budżet projektu: 242 591,25 PLN.

ROZWIĄZANIE:

W gospodarstwach rolnych, ukierunkowanych na produkcję mleka, jednym z problemów generujących straty finansowe są subkilniczne choroby bydła. Ketoza jest jedną z poważniejszych i często występujących chorób metabolicznych krów mlecznych, w kraju i na świecie. Krowy, które cierpią na ketozę, mają mniejszy apetyt, ich masa ciała spada oraz częściej zapadają na choroby infekcyjne tj. zapalenie wymienia (mastitis) czyli przewlekły, podkliniczny, stan zapalny gruczołu mlekowego.

Z powodu wymienionych chorób hodowcy bydła i producenci mleka ponoszą duże straty ekonomiczne, wynikające nie tylko z kosztów diagnozowania i leczenia, ale także obniżonej wydajności mlecznej, zaburzeń w rozrodzie oraz brakowania krów ze stada. Metody stosowane obecnie do typowania chorych zwierząt są spóźnione w czasie i niewystarczające. Stadium podkliniczne w/w chorób jest nierozpoznawalne. Choroby przechodzą w stan kliniczny a hodowca ponosi koszty związane z obsługą weterynaryjną, leczeniem. Następstwem są problemy z rozrodem a w konsekwencji eliminacja zwierząt z produkcji i ze stada.

PRACE BADAWCZO - ROZWOJOWE:

Celem badań jest poszukiwanie zależności między składem mleka, poziomem kwasu β-hydroksymasłowego we krwi a określonym genotypem związanym z występowaniem ketozy i mastitis. Do badań wykorzystane będą sztuczne sieci neuronowe (SSN), umożliwiające precyzyjne modelowanie zależności nieliniowych między cechami oraz konstruowanie modelu zależności bez wiedz a priori na ten temat.

Sieci neuronowe cechuje bardzo duża trafność w przewidywaniu różnych zjawisk i procesów, w których trudno jasno określić zależności przyczynowo–skutkowe lub brakuje reguł pozwalających logicznie powiązać przyczyny ze skutkiem. Na podstawie otrzymanych zmiennych, parametrów mleka, wyników z krwi, SSN stworzą algorytm.

Opracowany algorytm będzie można zaimplementować w programach komputerowych (programy hodowlane) czy stworzyć mobilną aplikację. Tym samym nowatorski program można będzie wykorzystać w zarządzaniu stadami bydła mlecznego.

Wydział: Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Autorzy: kierownik: dr inż. Edyta Bauer, zespół badawczy: dr inż. Joanna Pokorska, mgr Olga Jarnecka.

Opiekun w zakresie komercjalizacji (Broker Innowacji UR): mgr Wojciech Borówka.

Faza rozwoju rozwiązania: Planowane jest przejście na VI poziom TRL.

 

Kierownik Projektu:

dr inż. Edyta Bauer

asystent

Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt

Katedra Rozrodu, Anatomii i Genomiki Zwierząt

adres: al. Mickiewicza 24/28, 30-059 Kraków

pokój nr: 329

telefon: 12 662 40 98

e-mail: edyta.bauer@urk.edu.pl

 

Obsługa Administracyjna:

mgr Wojciech Borówka

Broker Technologii UR

Centrum Transferu Technologii

adres: al. Mickiewicza 21C, 31-120 Kraków

pokój nr: 2

telefon: 12 662 48 53

e-mail: wojciech.borowka@urk.edu.pl