Logo CAWP

"Opracowanie mobilnej technologii badania pestycydów w produktach rolnych oraz identyfikacji źródła pochodzenia produktów rolnych"

logotypy

„Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Tytuł projektu: Opracowanie mobilnej technologii badania pestycydów w produktach rolnych oraz identyfikacji źródła pochodzenia produktów rolnych.

Nazwa programu: Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, Działanie 16 „Współpraca”

Całkowity budżet operacji: 3.325.349,16 PLN

Kwota pomocy: 2 710 011,00 PLN

Numer umowy o przyznaniu pomocy: 00005.DDD.6509.00008.2018.01

Źródła finansowania operacji: Zaliczka i wkład własny, Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz krajowe środki publiczne

Okres realizacji projektu: 28.11.2019 r. – 31.03.2024 r.

 

Projekt realizowany jest w konsorcjum o nazwie GRUPA OPERACYJNA BEZPIECZNA ŻYWNOŚĆ, którą tworzą:

  • RAMBOX sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 74/320, 50-020 Wrocław 
  • AGRO SMART LAB sp. z o.o. z siedzibą w Koniuszy, ul. Niegardów 26, 32-104 Koniusza
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie z siedzibą w Krakowie, al. Mickiewicza 21, 31-120 Kraków

Celem Operacji jest opracowanie i wdrożenie innowacji technologicznej i marketingowej w obszarze zarządzania bezpieczeństwem produktów rolnych oraz wprowadzania bezpiecznych produktów rolnych do sprzedaży. W ramach projektu zostanie opracowany i wdrożony nowoczesny system pomiarowy do wykrywania obecności pozostałości pestycydów w warzywach i owocach. Mobilny (poza-laboratoryjny) system diagnostyczny umożliwi szybki i tani pomiar zawartości pestycydów w produktach rolnych w miejscu produkcji.

W rezultacie operacji producent dostanie do ręki narzędzie, pozwalające w sposób ekonomiczny przetestować pozostałości pestycydów w miejscu produkcji. Pozwoli to optymalizować zarządzanie produkcją i zbiorami, tak aby dostarczać klientowi produkt najwyższej jakości.

Ponadto przewidywana jest redukcja spożywania przez konsumentów pozostałości pestycydów wraz z żywnością i wodą pitną oraz ochrona środowiska przed szkodliwymi efektami związanymi ze stosowaniem pestycydów.

Proponowana w tym projekcie nowa linia produktów „Przebadane na zawartość pestycydów” jest świetną alternatywą dla konsumentów, którzy nabywając owoce i warzywa produkowane w tradycyjny sposób, będą mieć pewność, że nie mają one pozostałości środków ochrony roślin, poprzez oznakowanie na etykiecie. Na rynku polskim brak jest w tej chwili linii produktów owoców i warzyw, które byłyby oznakowane „Przebadane na zawartość pestycydów”.

Kierownik projektu:

prof. dr hab. inż. Stanisław Mazur,

tel.: 12 662 52 54

e-mail: stanislaw.mazur@urk.edu.pl

 

Obsługa administracyjno-finansowa:

Joanna Sułkowska-Nyikó,

tel.: 12 662 42 95

e-mail: joanna.sulkowska-nyiko@urk.edu.pl  

„Wykorzystanie wody elektrolizowanej w produkcji roślinnej i zwierzęcej jako środka innowacyjnego, bezpiecznego i ograniczającego stosowanie szkodliwych związków chemicznych, pestycydów i antybiotyków w rolnictwie”

https://bioactiw.pl/projekty-unijne/

 

Zespół Projektowy:

Kierownik projektu:

dr inż. Tomasz Czech profesor UR

telefon: 12 662 41 93

e-mail: tomasz.czech@urk.edu.pl

 

obsługa administracyjna:

mgr inż. Sylwia Kucharska

telefon: 12 662 42 95

e-mail: sylwia.kucharska@urk.edu.pl

Możliwości i bariery wykorzystania wapnowania gleb do poprawy efektywności ekonomicznej produkcji rolnej oraz ograniczenia eutrofizacji wód powierzchniowych

logotypy

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

- Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Umowa o dofinansowanie nr KSOW/6/2022/079

 

Partner KSOW: Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Nazwa operacji :

„Możliwości i bariery wykorzystania wapnowania gleb do poprawy efektywności ekonomicznej produkcji rolnej oraz ograniczenia eutrofizacji wód powierzchniowych”

Termin realizacji operacji:

01.07.2022 r. do 31.10.2023 r.

Celem operacji jest określenie czynników, jakie wpływają na niedostateczny poziom stosowania przez rolników nawozów wapniowych w uprawach rolnych.

Kwota budżetu: 238 806,05 zł

Formy realizacji operacji:

 

W ramach operacji zrealizowane zostaną:

  • dwie ekspertyzy,
  • publikacja,
  • seminarium on-line,
  • strona internetowa.

 

Grupa docelowa: Bezpośrednią grupą docelową operacji będą przede wszystkim rolnicy oraz pracownicy instytucji związanych z rolnictwem, tj.:

  • 17 oddziałów terenowych Krajowego Ośrodku Wsparcia Rolnictwa (KOWR)                       (w województwie zachodniopomorskim działają dwa oddziały terenowe),
  • 16 Ośrodków Doradztwa Rolniczego (ODR),
  • 16 Oddziałów Regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR),
  • 17 Okręgowych Stacji Chemiczno-Rolniczych (OSCh-R),
  • 11 Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej (RZGW) – oraz podległych im Zarządów Zlewni i Nadzorów Wodnych (ZZiNW) – funkcjonujących w ramach Państwowych Gospodarstw Wodnych Wody Polskie (PGWWP),
  • 16 Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ),
  • 16 Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW),
  • 16 Urzędów Marszałkowskich (UM).

 

Przewidywane efekty: Dzięki identyfikacji czynników, które wpływają na niski poziom stosowania przez rolników nawozów wapniowych, możliwe będzie ich wyeliminowanie lub ograniczenie. W wyniku tego działania powinno nastąpić zwiększenie wykorzystania nawozów wapniowych (również wapniowo magnezowych) do odkwaszania gleb użytkowanych rolniczo. Operacja przyczyni się do:

·         zwiększenia świadomości rolników oraz wiedzy rolników, pracowników instytucji okołorolniczych oraz decydentów na temat znaczenia zabiegu wapnowania gleb i jego wpływu na poprawę efektywności ekonomicznej prowadzenia działalności rolniczej, wpływu wapnowania gleb na poprawę jakości środowiska, zróżnicowania Polski w zakresie poziomu wapnowania gleb użytkowanych rolniczo oraz stosowanych dotychczas narzędzi poprawy tej sytuacji,

·         identyfikacji barier oraz możliwości zwiększenia poziomu wapnowania gleb, a tym samym poprawy efektywności ekonomicznej funkcjonowania gospodarstw rolnych oraz jakości wód gruntowych,

·         dostarczenia i promocji wytycznych do konstrukcji nowych, skuteczniejszych programów regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie.

https://wapnowanie-gleb.urk.edu.pl

Zespół projektowy:

Kierownik projektu:

dr inż. dr inż. Paweł Nicia, prof. URK

telefon: 12 662 43 04

e-mail: pawel.nicia@urk.edu.pl

Obsługa administracyjno-finansowa:

Joanna Sułkowska-Nyikó

telefon: 12 662 42 95 

e-mail: joanna.sulkowska-nyiko@urk.edu.pl

 

Projekt edukacyjny dla KGW oraz Kreatorów Przedsiębiorczości Wiejskiej (KPW)

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2022-2023 Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Umowa o dofinansowanie nr KSOW/6/2022/080

Partner KSOW

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Obserwatorium Rozwoju i Dziedzictwa Kulturowego Regionów, 31-120 Kraków, al. Mickiewicza 21

Nazwa operacji

Projekt edukacyjny dla KGW oraz Kreatorów Przedsiębiorczości Wiejskiej (KPW)”

Termin realizacji operacji

01.07.2022r. – 31.10.2023r.

Kwota budżetu:

212 790,01 PLN

Cele i efekty operacji:

Głównym celem operacji jest przeszkolenie 240 osób w zakresie sieciowania KGW, klastrowania, tj. zawiązywania partnerstw międzysektorowych, komunikacji interpersonalnej, naturalnych sposobów produkcji i przetwórstwa żywności, ziół, produkcji naturalnych leków, kosmetyków, nalewek, itp. oraz podstaw w handlu internetowym, które dostarczy informacji jak wprowadzać do obrotu i sprzedawać własnoręcznie wytworzone produkty za pośrednictwem Internetu.

Kolejnym celem operacji jest wyłonienie z grupy przeszkolonych osób 48 uczestników kursu e-learningowego „Kreatorzy Przedsiębiorczości Wiejskiej”, którzy zdobędą teoretyczną i praktyczną wiedzę implementowaną do KGW w zakresie zawiązywania partnerstw międzysektorowych.

Przewidywane efekty:

Nabycie umiejętności praktycznych przez uczestników. Propagowanie wiedzy w zakresie przedsiębiorczości wiejskiej i popularyzacja wiedzy w szerokim gronie odbiorców w zakresie praktyk stosowanych przez KGW w celu budowania sieci społecznych.Strona internetowa, jako stały monitoring i wymiana wiedzy jak również informacje związane z działalnością KGW w społecznościach lokalnych.

Formy realizacji operacji:

W ramach operacji zorganizowane zostaną:

•    kurs e-learningowy,

•    wyjazd studyjny krajowy,

•    konferencja,

•    publikacja,

•    strona internetowa.

 

Operacja skierowana jest do:

  • Koła Gospodyń Wiejskich;
  • podmioty trzeciego sektora działające na obszarach wiejskich i małomiasteczkowych;
  • społeczności lokalne;
  • podmioty gospodarcze;
  • uczelnie;
  • jednostki samorządu terytorialnego;
  • Lokalne Grupy Działania;
  • doradcy rolni.

 

 

https://urk.edu.pl/index/site/8315

 

Zespół projektowy:

Kierownik projektu:

dr inż. Agnieszka Piotrowska-Puchała

telefon: 12 662 44 32

e-mail: agnieszka.piotrowska@urk.edu.pl

 

Obsługa administracyjno-finansowa:

mgr inż. Sylwia Kucharska

telefon: 12 662 42 95

 

e-mail: sylwia.kucharska@urk.edu.pl

 

Ogólnopolski system precyzyjnej diagnozy chorób, szkodników oraz potrzeb nawożeniowych w produkcji ogrodniczej

https://projekt.farmsmart.pl/

 

Kierownik projektu:

dr hab. inż. Iwona Domagała-Świątkiewicz profesor UR,

tel: 12 662 54 00

e-mail: iwona.domagala-swiatkiewicz@urk.edu.pl

 

Obsługa administracyjno-finansowa:

Joanna Sułkowska-Nyikó, tel: 12 662 42 95

e-mail: joanna.sulkowska-nyiko@urk.edu.pl